Pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP Jerzy Różycki już na fali

6 dni temu 8
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
»

2025-07-01 14:36

publikacja
2025-07-01 14:36

We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej. Jednostka otrzymała nazwę ORP Jerzy Różycki.

Pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP Jerzy Różycki już na fali
Pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP Jerzy Różycki już na fali
fot. @KosiniakKamysz / / Twitter

Uroczystość odbyła się na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele ministerstw obrony Polski i Szwecji, szef BBN gen. Dariusz Łukowski, politycy i samorządowcy.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił w liście skierowanym do uczestników uroczystości, że zwodowanie pierwszego okrętu rozpoznania radioelektronicznego przybliża Polskę do osiągnięcia nowych zdolności, tj. do zbierania informacji o przeciwnikach i potencjalnych zagrożeniach z morza.

"Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię stoczniowców i polskiego marynarza, nadaję ci imię Jerzy Różycki" - tak wyglądała ceremonia 🎉 🎊 chrztu i wodowania nowego okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla @MarWojRP. ⚓🇵🇱 👏
🎥 P. Leoniak/3 FO pic.twitter.com/ah67twLmg7

— Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) July 1, 2025

„Bez świadomości sytuacyjnej skuteczne planowanie oraz działanie jest po prostu niemożliwe. ORP Jerzy Różycki wraz z drugą jednostką tego typu ORP Henryk Zygalski będą okrętami o kluczowym znaczeniu nie tylko dla Polski, ale również dla naszych sojuszników” – zaznaczył szef MON w liście odczytanym przez wiceministra obrony Pawła Bejdę.

Szef MON podkreślił, że Bałtyk jest akwenem o strategicznym znaczeniu dla Polski i dlatego resort obrony „nie ustaje w wysiłkach na rzecz wzmocnienia naszej pozycji”. „Modernizacja techniczna Marynarki Wojennej to kluczowy proces, czego wyrazami są dzisiejsza uroczystość, czy niedawne cięcie blach dla jednej z fregat typu Miecznik” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Stwierdził też, że Polska nadaje dziś ton polityce bezpieczeństwa w Europie i w basenie Morza Bałtyckiego, jako państwo przyfrontowe, ale także jako nowoczesna gospodarka, której siła i potencjał są kluczowe dla skutecznego działania NATO w tym rejonie. Szef MON podziękował wszystkim zaangażowanym w proces modernizacji Marynarki Wojennej.

Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański przypomniał, że ORP Jerzy Różycki wraz z drugą jednostką tego typu ORP Henryk Zygalski, po zakończeniu budowy oraz przeprowadzeniu prób w porcie i na morzu, wejdą w skład 3 Flotylli Okrętów.

„Budowana jednostka rozpoznania elektronicznego, to po serii nowoczesnych niszczycieli min Kormoran, budowanych również w stoczni Remontowa Shipbuilding, kolejny dowód podkreślający narodowe zdolności budownictwa okrętowego” – stwierdził wiceadmirał.

Dodał, że dzięki tego typu okrętom Marynarka Wojenna będzie posiadała istotne informacje pozwalające na odczytanie wczesnych symptomów zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

Marynarka Wojenna z wielką nadzieją oczekuje na kolejne nowe okręty, które już za kilka lat wejdą do służby oraz zastąpią wysłużone jednostki i będą stanowiły trzon naszych zdolności do wypełniania roli odstraszania oraz obrony” – powiedział Ziemiański.

Okręty rozpoznania radioelektronicznego pod kryptonimem „Delfin” powstają w ramach kontraktu zawartego przez Agencję Uzbrojenia z generalnym wykonawcą Saab Kockums AS, który zlecił ich budowę stoczni Remontowa Shipbuilding.

Jednostki wyposażone zostaną w morskie okrętowe systemy rozpoznania radioelektronicznego, które umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie całego spektrum morskiego rozpoznania radioelektronicznego SIGINT (ang. signal intelligence).

Zwodowany we wtorek okręt otrzymał imię na cześć Jerzego Różyckiego - matematyka i kryptologa, pracownika Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który działając w okresie dwudziestolecia międzywojennego w zespole z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim, przyczynił się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. (PAP)

dsok/ mok/

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło