Pierwsze sztuczne zaćmienie Słońca w historii. ESA publikuje niezwykłe zdjęcia

2 tygodni temu 18
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła zjawiskowe zdjęcia wykonane podczas misji Proba-3. By je wykonać, w kosmos wysłano dwa statki kosmiczne – Occulter oraz Coronagraph. Oba zostały ustawione wobec siebie w idealnej formacji, w oddaleniu o zaledwie 150 m, i przez kilka godzin poruszały się w ten sposób, wspólnie utrzymując położenie względne z dokładnością do jednego milimetra.

Pierwsze sztuczne zaćmienie

Occulter został wyposażony w 1,4-metrowy dysk, który zakrywał oblicze Słońca dla statku Coronagraph. W ten sposób na instrument optyczny ASPIICS został rzucony cień o szerokości 8 cm, dzięki czemu możliwe było zarejestrowanie obrazu korony słonecznej niezakłócone przez samo jasne światło naszej gwiazdy.

Jak wspomina Andriej Żukow, główny badacz ASPIICS w Królewskim Obserwatorium Belgii:

Byłem absolutnie zachwycony, widząc zdjęcia, zwłaszcza, że ​​udało nam się je zrobić za pierwszym razem. Teraz pracujemy nad wydłużeniem czasu obserwacji do sześciu godzin na każdej orbicie.

Obrazy zostały przetworzone i tak naprawdę każdy pełny obraz, obejmujący obszar od zakrytego Słońca aż do krawędzi pola widzenia, jest w rzeczywistości złożony z trzech zdjęć. Różnica między nimi polega wyłącznie na dobraniu odpowiedniego czasu ekspozycji. Jak dodaje Żukow:

Nasze obrazy "sztucznego zaćmienia" są porównywalne z tymi wykonanymi podczas naturalnego zaćmienia. Różnica polega na tym, że możemy stworzyć nasze zaćmienie raz na 19,6-godzinną orbitę, podczas gdy całkowite zaćmienia Słońca występują naturalnie tylko raz lub bardzo rzadko dwa razy w roku. Ponadto naturalne całkowite zaćmienia trwają tylko kilka minut, podczas gdy Proba-3 może utrzymać swoje sztuczne zaćmienie nawet do 6 godzin.

Powstałe obrazy pokazują różne właściwości gorącej korony słonecznej. Obraz w kolorze ciemnozielonym pokazuje zjonizowane żelazo, które utraciło elektrony z powodu wysokich temperatur. Ujawnia to najgorętsze części korony, a obraz uchwycił strukturę pętli związaną z rozbłyskiem słonecznym.

Zdjęcia sztucznego zaćmienia

Zdjęcia sztucznego zaćmieniaESA/Proba-3/ASPIICS

Zdjęcia sztucznego zaćmienia

Zdjęcia sztucznego zaćmieniaESA/Proba-3/ASPIICS

Z kolei obrazy w kolorze żółtym ukazują hel. Udało się na nich uchwycić protuberancję słoneczną, czyli dużą pętlę plazmy wyginającą się na powierzchni Słońca. Kolejne zdjęcie z w kolorze fioletowym przedstawia natomiast strumienie koronalne w białym świetle. Osiągnięcie naukowców otwiera nowe możliwości obserwacji powierzchni Słońca i badania zjawisk, które wcześniej można było obserwować wyłącznie podczas naturalnych zaćmień naszej gwiazdy.

>> Przeczytaj także: "Polski wynalazek" miał zmienić świat. Szybko się to nie stanie

Interesujesz się nauką i obserwacją nieba? Sprawdź ofertę na popularne teleskopy w sklepie naszego partnera:

Przeczytaj źródło