Piątek po Bożym Ciele i nie tylko – do Prezydenta RP trafił postulat wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy
Do Kancelarii Prezydenta RP wpłynęła petycja w sprawie wprowadzenia nowych dni wolnych od pracy. Autor petycji zaproponował ustanowienienastępujących dni wolnych:
- Wielki Czwartek
- Wielki Piątek
- 2 maja
- Piątek po Bożym Ciele
- 2 listopada (Dzień Zaduszny)
- 31 grudnia
Głównym uzasadnieniem dla wprowadzenia dodatkowych dni wolnych ma być możliwość spędzenia czasu z rodziną.
Zgodnie z prawem, petycja powinna zostać rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie wcześniej niż w terminie trzech miesięcy od jej złożenia. Wątpliwe jest zatem, aby obecny prezydent podjął w tej sprawie jakiekolwiek inicjatywę. Decyzja należeć będzie więc do nowego Prezydenta RP – Karola Nawrockiego.
Jakie mamy aktualnie dni wolne od pracy?
To, jakie mamy dni wolne od pracy, reguluje krótka i wyjątkowo czytelna Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 296). Zawiera ona zamknięty katalog:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy
- drugi dzień Wielkiej Nocy
- 1 maja – Święto Państwowe
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
- pierwszy dzień Zielonych Świątek
- dzień Bożego Ciała
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada – Wszystkich Świętych
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
- 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia
Od tego roku, do dni ustawowo wolnych od pracy, po burzliwej debacie i wątpliwym procesie ustawodawczym – z punktu widzenia związków pracodawców – dołącza Wigilia Bożego Narodzenia.
Nowy dzień wolny od pracy – czy można już anulować wnioski urlopowe?
2 czerwca 2025 r. Karol Nawrocki został wybrany nowym Prezydentem RP. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zanim prezydent obejmie urząd - musi zostać zaprzysiężony, a to odbędzie się 6 sierpnia 2025 r. Od tego momentu nowy Prezydent będzie mógł w pełni korzystać ze swoich konstytucyjnych uprawnień. Jednym z takich uprawnień jest prawo inicjatywy ustawodawczej.
Wszelkie zmiany w dniach wolnych od pracy – wymagają dokonania nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. W przypadku Karola Nawrockiego – będzie on mógł złożyć swój projekt dopiero po objęciu urzędu. Jeżeli się na to zdecyduje, a Sejm poprze te zmiany – wolny piątek po Bożym Ciele będziemy mieć dopiero w przyszłym roku.
Takie zmiany nie zapadają jednak często, ponieważ wprowadzenie kolejnych dni wolnych od pracy ma swoje skutki ekonomiczne - każdy dodatkowy dzień wolny wpływa na gospodarkę państwa. Propozycji wprowadzania dodatkowych dni wolnych, zazwyczaj towarzyszy sprzeciw związków pracodawców. Wystarczy przypomnieć tylko, co się działo wokół wolnej Wigilii oraz Konfederacji Lewiatan. Związek ten bombarduje każdą propozycję nowego dnia wolnego od pracy, najczęściej krytykując sposób wprowadzania zmian oraz zarzucając brak dialogu społecznego.
Mało kto pogardziłby dodatkowym dniem wolnym
Widać to chociażby na przykładzie dostępności lokali w turystycznych miejscowościach. W górach czy nad morzem znalezienie wolnego apartamentu graniczy z cudem, a ceny są wysokie. Doba w nadmorskim kempingu kosztuje nawet 800 do 1000 zł. Pobyt w hotelu z basenem to koszt nawet 1600 zł za dobę. Z tego względu coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę. Najpopularniejszymi kierunkami są Turcja, Grecja czy Egipt. Na popularności zyskują również Hiszpania i Malta.
A jednak ktoś w piątek po Bożym Ciele - wolne będzie miał
Istnieją bowiem grupy zawodowe, które – niezależnie od petycji czy projektów ustaw – mają w tym dniu wolne od pracy. Chodzi głównie o urzędy i instytucje publiczne, takie jak urzędy gmin, starostwa oraz inne jednostki administracyjne, a także szkoły i placówki oświatowe. Warto jednak dodać, że część nauczycieli będzie musiała w tym dniu pełnić dyżury. Coraz częściej także firmy prywatne decydują się na udzielenie dnia wolnego w piątek po Bożym Ciele – traktując to jako formę niefinansowej gratyfikacji dla pracowników.
Kancelaria Prezydenta RP/Konfederacja Lewiatan/Top.pl
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. 2025 poz. 296)
Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz.U. 2018 poz. 870)