Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Najnowszy sonda? partyjny ujawni?, jak na poparcie polityczne wp?yn?? rozpad Trzeciej Drogi. Z ostatniego badania wynika, ?e Polacy ch?tniej wybieraj? Lewic? oraz Razem ni? Polskie Stronnictwo Ludowe czy Polsk? 2050. Spory spadek poparcia odnotowa?a te? Koalicja Obywatelska.

Sondaż po rozpadzie Trzeciej Drogi
W dniach 27-28 czerwca wśród 1067 respondentów przeprowadzono pierwsze badanie (metodą CATI), uwzględniające podział Trzeciej Drogi na Polskę 2050 i PSL. Uczestników badania zapytano, na które z ugrupowań oddaliby swój głos, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w najbliższą niedzielę.
Zobacz wideo Wybory uznane za ważne. Zwolennicy Nawrockiego triumfują pod Sądem Najwyższym
Wyniki sondażu
Najwięcej, bo blisko 28,9 procent respondentów, oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość - w porównaniu do wcześniejszego sondażu dla "Rzeczpospolitej" dotyczącego preferencji politycznych przeprowadzonego 9 czerwca, po II turze wyborów prezydenckich i przed rozpadem Trzeciej Drogi - PiS zyskał 0,6 pp. Ponad 26,5 procent poparcia oddano na Koalicję Obywatelską (spadek aż o 5,8 pp.), a 16,8 procent - na Konfederację (spadek o 3,9 pp.). Na Lewicę swój głos oddałoby 5,6 procent respondentów (spadek o 0,7 pp.). Kolejne miejsca zajęły: partia Razem z 4,8-procentowym poparciem (wzrost o 1,7 pp.), a Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna z 4-procentowym (we wcześniejszym badaniu nie uwzględniono tego ugrupowania). Z kolei na Polskę 2050 zamierzało zagłosować 3,8 procent badanych, a na PSL 3,2 procent - we wcześniejszym badaniu swój głos na Trzecią Drogę chciało oddać 5,1 procent badanych (spadek o 1,9 pp.). Natomiast 6,3 procent ankietowanych było niezdecydowanych.
Jaka byłaby frekwencja?
Ankietowanych zapytano również o to, czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. 51 procent Polaków zadeklarowało, że wzięłoby w nich udział - podała "Rzeczpospolita", cytując wyniki sondażu przeprowadzonego dla gazety przez IBRiS. "Zdecydowanie tak" - odpowiedziało 41,3 procent, 12,7 - udzieliło odpowiedzi "raczej tak". Ponad 40 procent nie poszłoby do urn. "Zdecydowanie nie" - 19,3 procent, a "raczej nie" - 20,8 procent. 5,9 procent ankietowanych nie ma zdania na ten temat.