Nowe HDMI, stare problemy. HDMI 2.2 robi zbyt mało, aby posprzątać bałagan

1 tydzień temu 9
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera.

O problemie z "udawanymi" portami HDMI 2.1 pisaliśmy wiele razy. W dużym skrócie polega on na tym, że choć najgłośniej prezentowaną nowością wprowadzoną w HDMI 2.1 jest nowe sygnałowanie i związane z nim zwiększenie maksymalnej przepustowości do 48 Gb/s, to port oznaczony jako zgodny z HDMI 2.1 wcale nie musi jej obsługiwać. Konieczne stało się więc zaglądanie do szczegółowych tabel ze specyfikacją i szukanie często niezbyt widocznych dopisków mówiących o tym, czy dany port HDMI obsługuje stare sygnałowanie TMDS, czy nowe sygnałowanie FRL i jaka jest maksymalna jego przepustowość w przypadku nowego sygnałowania FRL. Jest to o tyle dziwne, że w przypadku przewodów HDMI odpowiedni system certyfikacji i oznaczeń został opracowany. Dlatego słysząc o HDMI 2.2, mocno zastanawialiśmy się, czy osoby odpowiedzialne za rozwój tego standardu zrobią coś, aby uporządkować tę sprawę.

HDMI 2.2 może – ale nie musi – oznaczać znacznie większą przepustowość.

HDMI 2.2 może – ale nie musi – oznaczać znacznie większą przepustowość.HDMI Forum

HDMI 2.2 wprowadza dwie główne nowości: zwiększenie maksymalnej obsługiwanej przepustowości z 48 do 96 Gb/s i LIP (Latency Indication Protocol), czyli rozwiązanie pomagające w synchronizowaniu audio i wideo w bardziej rozbudowanych systemach. Obie są opcjonalne. Co prawda organizacja HDMI w oficjalnym FAQ na swojej stronie informuje, że oznaczenie HDMI 2.2 można używać w materiałach marketingowych, tylko jeśli poinformuje się też, jakie dokładnie funkcje HDMI 2.2 są obsługiwane, ale w praktyce znowu mamy do czynienia z sytuacją, że ktoś może wziąć port HDMI "2.0" obsługujący stare kodowanie TMDS (do 18 Gb/s), dorzucić do niego obsługę LIP i oznaczyć urządzenie jako obsługujące HDMI 2.2. Do tego dochodzi jeszcze jeden szkopuł. Ponieważ HDMI 2.2 jest kompatybilne wstecznie ze starszymi wersjami HDMI, formalnie całkowicie OK jest oznaczanie na przykład w telewizorze portu nieobsługującego ani LIP, ani zwiększonej przepustowości, jako "HDMI 2.2 enabled" – ponieważ gdy podłączy się taki ekran do "pełnoprawnego" źródła HDMI 2.2, to wyświetli on obraz. Krótko mówiąc, zamieszania ciąg dalszy i znowu trzeba robić doktora ze złączoznawstwa, aby wiedzieć, co dokładnie się kupuje.

Na pocieszenie dwie sprawy. Pierwszą jest to, że HDMI opracowało nowy branding Ultra96 i "mocno zachęca" wszystkich producentów sprzętu obsługującego przepustowość 96 Gb/s do korzystania z niego i umieszczania odpowiedniego oznaczenia czy to na opakowaniu, czy też obok portu. W praktyce może to na przykład oznaczać, że niedługo na różnego rodzaju źródłach i z tyłu telewizorów złącza HDMI mogą zacząć być podpisywane nie jako złącza HDMI, a jako złącza Ultra96. Powstaje przy tym pytanie, dlaczego producenci sprzętu nie są zobowiązani do korzystania z niego, a jedynie zachęcani i dlaczego nie można było zrobić czegoś podobnego dla portów HDMI z maksymalną przepustowością na poziomie 80, czy 64 GB/s (HDMI 2.2 zakłada możliwość ich istnienia), ale chyba po prostu trzeba się cieszyć z tego, że w ogóle coś zrobiono.

HDMI 2.2 wprowadza oznaczenie Ultra96, z którego producenci sprzętu mogą korzystać do oznaczania złącz HDMI.

HDMI 2.2 wprowadza oznaczenie Ultra96, z którego producenci sprzętu mogą korzystać do oznaczania złącz HDMI.HDMI Forum

Przy okazji, oznaczenie Ultra96 dotyczy też certyfikowanych przewodów HDMI 2.2, które obsługują wszystkie możliwe funkcje tej wersji specyfikacji. I o ile w przeszłości istnienie certyfikowanych kabli HDMI często można było zignorować, to w przypadku tak dużych przepustowości – zwłaszcza gdy będzie się chciało kupić kabel mający więcej niż 30 cm – rozglądanie się za nimi może stać się koniecznością, aby wszystko działało bez zająknięcia.

Oznaczenie certyfikowane kabla HDMI Ultra96

Oznaczenie certyfikowane kabla HDMI Ultra96HDMI Forum

Druga pocieszająca sprawa jest taka, że w praktyce... obsługa zwiększonej przepustowości HDMI 2.2 długo nie będzie miała większego znaczenia dla zdecydowanej większości osób. Obsługa 4K 240 Hz z HDR bez konieczności używania kompresji strumienia wideo brzmi imponująco, ale może mieć jakiekolwiek znaczenie tylko w przypadku posiadaczy najbardziej wypasionych pecetów, którym nie wystarczy ich monitor ze złączem DisplayPort 2.1 i chcą podłączyć swój sprzęt do dużego telewizora lub do high-endowych okularów VR. Ile jest takich osób? No właśnie. Mamy więc do czynienia z techniką, która mocno wyprzedziła realne potrzeby konsumentów.

Tabela rozdzielczości obsługiwanych przez HDMI 2.2 Ultra96. Jeszcze przez długi czas zdecydowanej większości osób wystarczy HDMI 2.1.

Tabela rozdzielczości obsługiwanych przez HDMI 2.2 Ultra96. Jeszcze przez długi czas zdecydowanej większości osób wystarczy HDMI 2.1.HDMI Forum

Jeśli spodobał ci się ten artykuł, zachęcamy do sprawdzenia cen kart graficznych ze złączem... DisplayPort 2.1 ;)

Przeczytaj źródło