Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W sektorze produkcyjnym klimat biznesowy nieznacznie się poprawił. Przedsiębiorstwa były wyraźnie bardziej optymistyczne odnośnie nadchodzących miesięcy, jednak oceniały swoje wyniki bieżącej działalności jako mniej korzystne. Firmy produkcyjne nadal wyrażają duże niezadowolenie ze stanu swoich portfeli zamówień.
Sektor usług wykazał szczególnie silną poprawę wskaźnika. Przedsiębiorstwa z tego sektora oceniały swoją bieżącą sytuację nieco bardziej pozytywnie i znacząco podwyższyły swoje oczekiwania. Dotyczyło to zwłaszcza dostawców usług biznesowych, którzy wykazali największy optymizm w porównaniu do innych podsektorów usługowych.
W handlu klimat biznesowy również się poprawił. Handlowcy byli bardziej zadowoleni z bieżącej działalności, a ich oczekiwania stały się mniej pesymistyczne. Ta poprawa była napędzana głównie przez handel hurtowy, podczas gdy klimat biznesowy w handlu detalicznym nieznacznie się pogorszył w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
W budownictwie utrzymała się tendencja wzrostowa klimatu biznesowego. Oczekiwania wzrosły do najwyższego poziomu od lutego 2022 roku, choć nadal są nacechowane sceptycyzmem. Oceny bieżącej sytuacji pozostały niezmienione w porównaniu do maja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pożyczaliśmy pieniądze od pracowników - oto historia Oshee -Dariusz Gałęzewski w Biznes Klasie
Analiza danych i trendy długoterminowe
Dane z badania ifo pokazują, że indeks klimatu biznesowego systematycznie rośnie od początku 2025 roku. W czerwcu osiągnął wartość 88,4 punktów, co stanowi najwyższy poziom od roku. Wskaźnik oczekiwań wzrósł do 90,7 punktów, podczas gdy ocena bieżącej sytuacji nieznacznie poprawiła się do 86,2 punktów.
Analizując dane sektorowe, największą poprawę odnotował sektor usług, gdzie saldo wzrosło z -0,4 w maju do 3,8 w czerwcu 2025 roku. Jest to pierwszy dodatni wynik dla tego sektora od początku 2024 roku. W budownictwie saldo poprawiło się z -18,1 do -15,1, kontynuując pozytywny trend z ostatnich miesięcy.
Clemens Fuest, prezes Instytutu ifo, komentuje, że "niemiecka gospodarka powoli buduje zaufanie". Badanie opiera się na około 9000 miesięcznych odpowiedziach firm z sektorów produkcji, usług, handlu i budownictwa, co daje kompleksowy obraz niemieckiej gospodarki.
Zegar Cyklu Koniunkturalnego ifo pokazuje, że niemiecka gospodarka znajduje się obecnie w fazie ożywienia, choć sytuacja pozostaje poniżej średniej. Niepewność biznesowa, mierzona przez ifo, utrzymuje się na podwyższonym poziomie, co wskazuje, że menedżerowie nadal mają trudności z przewidywaniem rozwoju sytuacji biznesowej swoich firm w najbliższych sześciu miesiącach.