Nietypowy rak atakuje 30- i 40-latków. Gwałtowny wzrost zachorowań

1 tydzień temu 12
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Rak wyrostka robaczkowego atakuje milenialsów?

W czerwcu 2025 r. w czasopiśmie naukowym "Annals od Internal Medicine" pojawiły się artykuł z niepokojącymi wynikami dotyczącymi zachorowalności na raka wyrostka robaczkowego oraz gruczolakaraka wyrostka robaczkowego w społeczeństwie amerykańskim. Do tej pory nowotwór diagnozowano u 1-2 pacjentów (na milion osób).

Niestety, ta tendencja powoli się zmienia. Gwałtowny wzrost zachorowań zaobserwowano u osób urodzonych po 1945 r., głównie pokolenia X i milenialsów — u osób urodzony w latach 1976-1984 zachorowalność na raka wyrostka robaczkowego wzrosła trzykrotnie, a u osób urodzonych w latach 1981-1989 czterokrotnie.

Nie są do końca poznane czynniki, które mogłyby przyczynić się do zwiększonej zachorowalności na raka. Naukowcy, analizując poszczególne przypadki, wymieniają przede wszystkim stan przedcukrzycowy, cukrzycę, chorobę otyłościową, a także czynniki środowiskowe.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Objawy raka wyrostka robaczkowego

Rak wyrostka robaczkowego może na początku nie dawać żadnych objawów. Często pojawiają się, dopiero kiedy guz urośnie. Do najczęściej występujących symptomów zalicza się:

Wśród czynników, które sprzyjają rozwojowi raka wyrostka robaczkowego, wymienia się wiek (powyżej 40. roku życia), płeć (kobiety częściej chorują niż mężczyźni), palenie papierosów, występowanie nowotworu wyrostka robaczkowego w rodzinie, a także inne schorzenia, które sprzyjają rozwojowi raka (zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, niedokrwistość złośliwą, zespół Zollingera-Ellisona).

Przeczytaj też: 42-letni lekarz walczy z rakiem jelita grubego. "Tydzień wcześniej biegał, nic go nie bolało"

Jakie są rokowania w przypadku raka wyrostka robaczkowego?

Szanse na całkowite wyleczenie raka wyrostka robaczkowego są uzależnione od rodzaju guza, jego rozmiaru i stopnia zaawansowania nowotworu. Niektóre rodzaje raka są wyleczalne (np. większość nowotworów o charakterze neuroendokrynnym).

Jak wygląda diagnostyka i leczenie raka wyrostka robaczkowego?

Diagnostyka raka wyrostka robaczkowego opiera się na wykonaniu szeregu badań obrazowych, w tym tomografii komputerowej, laparoskopii oraz biopsji, czyli pobraniu wycinka wyrostka robaczkowego. Ważne będą również badania krwi określające poziom białka wskazujący na stadium rozwoju nowotworu.

Leczenie raka wyrostka robaczkowego będzie uzależnione w głównej mierze od wielkości guza, a także stanu zdrowia pacjenta. W przypadku leczenia chirurgicznego można skupić się na wycięciu wyrostka robaczkowego (appendektomii), usunięciu części jelita grubego i niektórych węzłów chłonnych (hemikolektomii), usunięciu części guza rozprzestrzeniającego się w jamie brzusznej (chirurgii cytoredukcyjnej).

Leczenie farmakologiczne raka wyrostka robaczkowego może obejmować chemioterapię bądź celowaną terapię lekową.

Przeczytaj źródło