Niemieckie stacje wyłączają nadajniki FM. Dalszy odbiór przez DAB+

2 dni temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Materiały promujące odbiór DAB+ w Niemczech (fot. youtube.com/dabplusdeutschland) Materiały promujące odbiór DAB+ w Niemczech (fot. youtube.com/dabplusdeutschland)

Jak informuje digitalfernsehen.de, rezygnacji z emisji analogowych towarzyszy uruchamianie kolejnych nadajników pierwszego Bundesmux. Znaczące poszerzenie zasięgu multipleksu obejmuje nie tylko Szlezwik-Holsztyn, ale też Saksonię, Brandenburgię, Meklemburgię-Pomorze Przednie, Nadrenię Północną-Westfalię i Nadrenię-Palatynat.

Łącznie do końca 2025 roku emisja pierwszego multipleksu będzie prowadzona z 182 lokalizacji. W Niemczech nie wyznaczono daty całkowitego wyłączenia analogu. Nadawcy rezygnują głównie z nadajników FM o małej mocy, zachęcając mieszkańców danych okolic do przejścia na odbiór DAB+.

Inni nadawcy także ograniczają analogowe emisje

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Jak zauważa digitalfernsehen.de nie tylko nadawca publiczny, ogranicza emisje analogowe. Z końcem czerwca z jednego nadajnika FM zrezygnowało Hitradio rt.1 z Bawarii. Lokalna stacja, która ma siedzibę w Augsburgu, jest dostępna za pośrednictwem multipleksów DAB+. Emituje także w cyfrowym eterze dodatkowe kanały tematyczne.

Na redukcję liczby nadajników UKF zdecydowało się także Radio Donau 3 FM ze Szwabii. Stacja od lipca nie korzysta z obiektu nadawczego o małej mocy w Günzburgu. W niektórych lokalizacjach rozgłośni można słuchać za pośrednictwem dwóch multipleksów DAB+. Wszędzie jest dostępna przez internet. Na razie nie rezygnuje z głównego nadajnika FM w Ulm/Ermingen o mocy 5 kW.

Aby obniżyć koszty, z dwóch nadajników FM o małej mocy zrezygnował ostatnio też MDR, nadawca publiczny, który swoim zasięgiem obejmuje Saksonię, Saksonię-Anhalt i Turyngię. Stacja komunikowała o zmianie na swoich antenach. Zorganizowała konkursy, w których do wygrania były tunery, pozwalające na odbiór DAB+.

Aż 10,7 mln mieszkańców Niemiec słucha stacji radiowych DAB+ każdego dnia, a 20,5 mln przynajmniej raz w miesiącu – wynika z danych Audio Trends 2024. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda nad Wisłą. W 2024 roku tylko 61 tys. Polaków słuchało codziennie radia cyfrowego w technologii DAB+. Rok wcześniej było to niewiele więcej 72 tys. – wynika z danych Radio Track Kantar Polska, które portal Wirtualnemedia.pl otrzymał od jednego z nadawców.

W naszym kraju w DAB+ do dyspozycji odbiorców są głównie stacje Polskiego Radia. W niektórych miastach działają multipleksy lokalne i testowe, z takimi stacjami jak Muzyczne Radio. Nadawcy komercyjni krytykują DAB+. Twierdzą, że to przestarzała technologia. Opowiadają się za tym, żeby cyfryzację oprzeć na internecie. 
 

Przeczytaj źródło