Nauka potwierdza: od siedzenia boli kark. Smartfony najgorsze

1 tydzień temu 12
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Chińscy naukowcy przeanalizowali wyniki 25 badań, obejmujących łącznie ponad 43 tys. uczestników z 13 krajów. Zebrane dane jednoznacznie wskazują na silny związek pomiędzy długim czasem spędzanym w pozycji siedzącej a podwyższonym ryzykiem odczuwania bólu w okolicach karku. Pod lupę wzięto różne aktywności związane z ekranami, takie jak korzystanie z telefonów, komputerów czy oglądanie telewizji.

Największym ryzykiem okazały się telefony komórkowe – osoby spędzające z nimi najwięcej czasu doświadczają bólu karku o 82 proc. częściej w porównaniu z tymi, którzy ograniczają ich użycie. Korzystanie z komputerów zwiększało to ryzyko o 23 proc., podczas gdy oglądanie telewizji nie wykazywało znaczącego wpływu na stan zdrowia szyi.

Czas spędzony w pozycji siedzącej okazał się kluczowy. Osoby, które pozostają w tej pozycji przez co najmniej cztery godziny dziennie, są narażone na 45-proc. wzrost ryzyka bólu karku. Liczba ta rośnie do niemal 88 proc., gdy czas ten przekracza sześć godzin dziennie. Jak podkreślają badacze, różnice te są także uzależnione od płci — kobiety były bardziej podatne na te dolegliwości niż mężczyźni.

Naukowcy zwrócili również uwagę na fundamentalną rolę postawy. Często podczas korzystania z telefonów, tabletów czy komputerów osoby pochylają głowę i zaokrąglają ramiona, co zwiększa obciążenie szyi oraz karku. W efekcie prowadzi to do zmian fizjologicznych, takich jak wzrost nacisku na krążki międzykręgowe czy ograniczenie przepływu krwi w mięśniach karku, co może eskalować dolegliwości bólowe.

Przeczytaj źródło