Młodzi krytyczni wobec lokalnych rynków pracy

17 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-06 14:00

publikacja
2025-07-06 14:00

Badani w wieku 18–24 lata to grupa, która najczęściej wskazuje na trudności na lokalnych rynkach pracy. W porównaniu z majem o 16 punktów procentowych ubyło w czerwcu przekonanych, że w okolicy miejsca zamieszkania można znaleźć pracę - poinformowało w piątek CBOS.

Młodzi krytyczni wobec lokalnych rynków pracy
Młodzi krytyczni wobec lokalnych rynków pracy
fot. kora_sun / / Shutterstock

Centrum Badania Opinii Społecznej zbadało nastroje na rynku pracy w czerwcu. Z raportu wynika, że jedynie 17 proc. respondentów uważa, że w swojej miejscowości lub okolicy bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę. 46 proc. jest zdania, że można znaleźć pracę, ale niekoniecznie odpowiednią. 22 proc. sądzi, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a 4 proc., że nie można znaleźć żadnej pracy. 11 proc. ankietowanych nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie.

"W porównaniu z majem wśród mieszkańców najmniejszych miast odnotowaliśmy znaczące pogorszenie ocen sytuacji na lokalnych rynkach pracy – o 16 punktów procentowych zmniejszył się odsetek twierdzący, że w okolicy miejsca zamieszkania można znaleźć pracę, a o 14 punktów procentowych więcej wskazuje na poważne trudności w tym zakresie. Poprawa ocen nastąpiła natomiast w największych miastach liczących co najmniej pół miliona mieszkańców" - podkreśliła pracownia.

Opinie o lokalnych rynkach pracy pogorszyły się wśród badanych w wieku 18–24 lata. O 16 punktów procentowych ubyło przekonanych, że w okolicy miejsca zamieszkania można znaleźć pracę, a o 14 punktów procentowych więcej uważa, że jest to trudne lub całkowicie niemożliwe. "Obecnie jest to grupa wiekowa, która najczęściej wskazuje na trudności na lokalnych rynkach pracy (łącznie 37 proc.)" - przekazało CBOS.

CBOS zapytało respondentów o to, jak oceniają obecną sytuację w swoich zakładach pracy. 65,9 proc. pracowników uznało ją za dobrą, z czego 10,3 proc. za bardzo dobrą, 21,9 proc. „ani dobrą, ani złą”, a 10,3 proc. złą, z czego 1,7 proc. za bardzo złą. 1,8 proc. nie odpowiedziało na pytanie.

"W porównaniu z majem zmiany ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy nie są istotne statystycznie, ale opinie minimalnie bardziej się spolaryzowały – o 2 punkty procentowe przybyło pracujących zarobkowo uważających sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą, o 1 punkt więcej ocenia, że jest ona zła, a o 3 punkty procentowe spadł odsetek twierdzących, że jest ona +ani dobra, ani zła+" - podkreślili autorzy badania.

Według CBOS oceny czerwcowej sytuacji w zakładach pracy różnią się w zależności od sektorów gospodarki. Sytuację w swoim miejscu pracy gorzej niż inni postrzegają pracujący w prywatnym rolnictwie.

Kolejne pytanie dotyczyło przewidywań, jak w ciągu najbliższego roku zmieni się sytuacja w zakładzie pracy. 65,2 proc. ankietowanych stwierdziła, że sytuacja się nie zmieni. 20 proc. sądzi, że się poprawi, natomiast 9,1 proc., że ulegnie pogorszeniu. 5,7 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie.

Według CBOS czerwcowe prognozy, dotyczące rozwoju sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku są zbliżone do majowych. Zmieniła się jedynie grupa uważających, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich miejscu pracy pozostanie bez zmian (wzrost o 3 punkty procentowe) oraz ubyło (o 2 punkty) uchylających się od odpowiedzi.

Według pracowni osoby, które nie przewidują zmian w zakładach pracy to najczęściej pracownicy instytucji, urzędów czy zakładów całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych, a także jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Pozytywne oczekiwania mają z kolei najczęściej pracownicy spółek właścicieli prywatnych i państwa. Najwięcej odmów odpowiedzi na pytanie odnotowano wśród pracowników w prywatnym rolnictwie (22 proc. z tej grupy).

"Siódmy miesiąc z rzędu poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i zagrożenia utratą obecnej pracy utrzymuje się na zbliżonym poziomie" - podkreśliło CBOS. Na pytanie "czy liczy się Pan(i) z możliwością utraty obecnej pracy" - "raczej nie" lub "nie, to mało prawdopodobne" odpowiedziało łącznie 75 proc. ankietowanych. Odpowiedź "raczej tak" wybrało 17 proc., "bardzo poważnie się z tym liczę" 5 proc. Odpowiedzi odmówiło 3 proc. respondentów.

Autorzy badania zaznaczyli, że odsetki odpowiedzi nie sumują się do 100 z powodu zaokrągleń.

Badanie zrealizowano 5-15 czerwca 2025 roku na próbie 971 osób (w tym: 63,0 proc. metodą CAPI, 24,0 proc. – CATI i 13,0 proc. – CAWI). (PAP)

kblu/ mark/

Przeczytaj źródło