Miny wracają do łask. Natowski "tygrys północy" zdecydował

2 tygodni temu 15
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Decyzja fińskiego parlamentu oznacza, że kraj ten dołącza do innych członków Unii Europejskiej i NATO graniczących z Rosją — Litwy, Łotwy, Estonii i Polski — którzy już opuścili lub planują zrezygnować z postanowień konwencji ottawskiej w związku z potencjalnym zagrożeniem ze strony Putina.

Prezydent Alexander Stubb, który kieruje polityką zagraniczną i bezpieczeństwa Finlandii, tak tłumaczył decyzję.

Rzeczywistość wygląda tak, że naszym sąsiadem jest agresywne, imperialistyczne państwo, które samo nie jest członkiem traktatu ottawskiego i które samo bezwzględnie używa min przeciwpiechotnych.

Finlandia, która strzeże najdłuższej granicy NATO z Rosją, będzie mogła rozpocząć składowanie min lądowych sześć miesięcy po formalnym powiadomieniu innych członków traktatu i Organizacji Narodów Zjednoczonych o swojej decyzji.

Natowski tygrys północy

Fiński Leopard 2A4

Fiński Leopard 2A4Puolustusvoimat / The Finnish Defence Forces

Finlandia to jeden z najnowszych członków NATO. Nie jest to kraj duży, ma zaledwie 5,5 mln mieszkańców, ale jego armia to wydatne wzmocnienie wschodniej flanki NATO. To także wyjątkowo patriotyczna nacja, o czym świadczy badanie, wg którego aż czterech na pięciu Finów deklaruje, że w razie zagrożenia stanęłoby w obronie nie tylko swojego kraju, ale także sojuszników z NATO.

W siłach zbrojnych Finlandii znajdziemy sporo nowoczesnego wyposażenia, od rakietowej artylerii M270 po jeden z najlepszych bojowych wozów piechoty na świecie, czyli C90. Jest to też kraj, który ma już na koncie wojnę z Rosją, musiał bowiem bronić się przed inwazją sowietów w czasie II wojny światowej.

Szukacie przydatnego gadżetu? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:

Przeczytaj źródło