Leczenie w sanatorium z nowymi zasadami od lipca. Zmiany ważne dla pacjentów i lekarzy

1 tydzień temu 10
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

To się zmieni dla pacjentów od lipca. Ważne dla kuracjuszy w sanatoriach

Od lipca zmieniają się zasady dotyczące zatwierdzania skierowań do sanatorium. Dotychczas mógł to robić wyłącznie lekarz balneolog, ale po wejściu w życie nowych przepisów uprawnienia te zyskają także lekarze rodzinni, interniści, reumatolodzy i ortopedzi – o ile ukończyli specjalistyczny kurs z podstaw balneologii. Dzięki temu więcej lekarzy będzie mogło ocenić, czy leczenie uzdrowiskowe jest zasadne i jak najlepiej dopasować jego profil do potrzeb pacjenta.

Obecnie procedura jest dość skomplikowana – po wystawieniu skierowania trafia ono do oddziału wojewódzkiego NFZ, gdzie jest rejestrowane i oceniane przez specjalistę z zakresu balneologii, medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Jeśli decyzja jest pozytywna, ten sam specjalista określa zakres i rodzaj leczenia uzdrowiskowego.

Sprawdź również: Takich profili leczenia jest w polskich sanatoriach najwięcej. Korzystają tysiące pacjentów.

Z danych wewnętrznych wynika, że aż jedna czwarta skierowań na leczenie uzdrowiskowe trafiających do wojewódzkich oddziałów NFZ była oceniana z przekroczeniem ustawowego, 30-dniowego terminu. W czterech regionach sytuacja była jeszcze trudniejsza – tam ponad 70 proc. skierowań rozpatrywano po czasie.

Głównym powodem tych opóźnień był niedobór lekarzy specjalistów, co znacząco wydłużało proces akceptacji i prowadziło do wzrostu liczby skarg ze strony pacjentów. Nowe przepisy mają poprawić tę sytuację, skracając czas oczekiwania i odciążając system.

MEDtalk-show - lekarze, o lekarzach i dla lekarzy. To jedyny na rynku format talk-show, w którym medycy rozmawiają o problemach, z którymi spotykają się w swojej codziennej pracy. Jesteś lekarzem lub wykonujesz inny zawód medyczny? Zarejestruj się i obejrzyj za darmo!

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Nowa informacja na skierowaniach. Zmiana już od lipca

W Dzienniku Ustaw pojawił się nowy zapis dotyczący skierowań do sanatoriów. Lekarz wystawiający dokument ma obowiązek określić, czy leczenie uzdrowiskowe ma być realizowane w trybie stacjonarnym (z zakwaterowaniem), czy ambulatoryjnym (bez noclegu, np. dla osób mieszkających w pobliżu uzdrowiska). Ma to na celu lepsze dostosowanie formy leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jednocześnie w dokumencie Ministerstwa Zdrowia możemy przeczytać, że: "Skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową wystawione przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność i są potwierdzane na dotychczasowych zasadach".

Zatem dla osób, które już posiadają wystawione skierowania, istotną informacją jest to, że pozostają one ważne. Oznacza to, że skierowania wydane przed 1 lipca 2025 r. będą realizowane na dotychczasowych zasadach, bez konieczności ponownej wizyty u lekarza w celu uzyskania nowego dokumentu.

To może cię zainteresować: Alternatywa dla sanatorium. NFZ płaci za leczenie, ty wybierasz termin i miejsce.

Przeczytaj źródło