Kto nie może latać na wakacje samolotem? Z tymi chorobami nie wpuszczają na pokład

1 tydzień temu 12
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Latanie samolotem nie dla wszystkich

Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) linie lotnicze mają prawo odmówić przewozu pasażerów, których stan może się pogorszyć w trakcie lotu, co zdarza się przy niektórych schorzeniach. Mogą również zażądać zaświadczenia lekarskiego, jeśli istnieją przesłanki wskazujące na chorobę pasażera, a jego stan psychiczny bądź fizyczny stanowi zagrożenie oraz zmniejsza komfort dla innych pasażerów i członków załogi samolotu.

W przypadku samego podejrzenia przez personel, że dana osoba jest chora, kapitan zostanie o tym poinformowany. Może podjąć decyzję, czy pasażer jest zdolny do podróży. Nawet jeśli posiada zaświadczenie od lekarza rodzinnego, może być potrzebna opinia innego specjalisty. Zasady poszczególnych linii lotniczych są różne, dlatego wszystkie informacje zawsze należy sprawdzić przed rezerwacją podróży.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Choroby, które mogą uniemożliwić lot samolotem

Mając na uwadze powyższe informacje, warto poznać schorzenia, które mogą uniemożliwić podróż samolotem:

  • niedawno przebyty zawał serca,
  • niedawno przebyty udar,
  • choroby zakaźne (ospa wietrzna, grypa, COVID-19),
  • odma opłucnowa,
  • anemia sierpowata,
  • zwiększone ciśnienie w mózgu (z powodu krwawienia, urazu lub infekcji),
  • niestabilny stan psychiczny lub choroba psychotyczna,
  • niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne wykonywane w obrębie klatki piersiowej, brzucha, oka, ucha lub głowy,
  • choroba dekompresyjna,
  • duszność w spoczynku,
  • infekcje ucha,
  • ból w klatce piersiowej w spoczynku.

Osoby, które nurkowały 12-48 godzin przed podróżą, również nie powinny lecieć samolotem. Będzie to jednak zależało od głębokości i rodzaju samego nurkowania. Zarówno nurków, jak i pilotów samolotu, a także pasażerów samolotu może dotknąć choroba dekompresyjna. Tutaj przeczytasz o niej więcej.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc a lot samolotem

Podczas lotu powietrze znajduje się pod ciśnieniem, które może się różnić w zależności od wielkości samolotu i wysokości, na której leci. Jest mniej nasycone tlenem, co powoduje trudności z oddychaniem u osób z chorobami płuc. Z tego względu linie lotnicze odradzają takim pacjentom loty długodystansowe.

Udar a lot samolotem

To, czy będziemy mogli latać po przebytym udarze, zależy od jego stopnia ciężkości, czasu trwania, związanego z nim ryzyka oraz zaleceń lekarza. Przebyty udar lub mini udar nie zawsze nas dyskwalifikuje w przypadku podróży samolotem, jednak w tym wypadku należy zachować wszelkie środki ostrożności.

Zakrzepica żył głębokich a lot samolotem

W przypadku zakrzepicy żył głębokich nie jest zalecane odbywanie długodystansowych lotów samolotem. Taka podróż wiąże się bowiem z unieruchomieniem przez kilka lub kilkanaście godzin w pozycji siedzącej, co utrudnia przepływ krwi do nóg. Drugim czynnikiem jest niska wilgotność powietrza (niekiedy utrzymująca się na poziomie 20 proc.).

Ciąża a lot samolotem

Kobietom, które są w 36. tygodniu ciąży (32. tygodniu w przypadku ciąż mnogich) nie jest zalecane latanie samolotem. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy. Tutaj przeczytasz więcej na temat podróżowania samolotem w ciąży. Poza tym nie powinno się latać z noworodkiem (poniżej 48 godzin od urodzenia), a także wcześniakami.

Przeczytaj źródło