Koniec taryf na prąd dla gospodarstw domowych? "Jeszcze nie jest czas"

2 dni temu 5
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-08 09:52

publikacja
2025-07-08 09:52

To jeszcze nie jest czas na eliminację taryf dla gospodarstw domowych, najpierw trzeba m.in. wypłaszczyć cenę dzienną energii elektrycznej - powiedziała na konferencji szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska, pytana o to, jakie stanowisko zajmie na rządzie ws. rekomendacji PSE o stopniowym wycofywaniu taryf dla gospodarstw domowych.

Koniec taryf na prąd dla gospodarstw domowych? "Jeszcze nie jest czas"
Koniec taryf na prąd dla gospodarstw domowych? "Jeszcze nie jest czas"
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

"Wycofywanie się z taryf dla gospodarstw domowych to proces, który musiałby być poprzedzony niewątpliwie ogromną edukacją obywateli, ponieważ nasz tryb życia jest często zupełnie w poprzek do niskich i wysokich cen na rynku energii notowanych w ciągu doby, czyli wtedy, kiedy energia jest bardzo tania, my zwykle jesteśmy w pracy, w momencie, kiedy jest nieco droższa, jesteśmy w domu i używamy jej w większym zakresie" - powiedziała minister klimatu i środowiska.

"Myślę, że eliminacja taryf dla gospodarstw domowych to jeszcze nie ten czas na wprowadzanie tego typu zmian" - dodała.

Jak zaznaczyła, przed takim krokiem potrzebne jest wypłaszczenie ceny dziennej prądu.

"Musimy przede wszystkim wypłaszczyć cenę dzienną tak, żeby gospodarstwa domowe nie były narażone na takie fluktuacje cen, a to będzie możliwe, jak będziemy w stanie w większym zakresie odbierać energię ze słońca, kiedy jest jej najwięcej i jest najtańsza, magazynować w wielkoskalowych bateryjnych magazynach: tych na średnim napięciu i przydomowych, to wtedy będzie można myśleć, ale w pierwszej kolejności musimy bardziej też uśrednić tę cenę, dając operatorom i dystrybutorom po prostu narzędzia" - podkreśliła Hennig-Kloska.

Pod koniec czerwca prezes PSE Grzegorz Onichimowski i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna poinformowali, że komitet ekonomiczny Rady Ministrów zatwierdził zestaw rekomendacji PSE w ramch tzw. pakietu antyblackoutowego. Część rekomendacji dotyczy operowania systemem i koordynacji na linii operator systemu przesyłowego (OSP, czyli PSE), a operatorzy dystemów dystrybucyjnych (OSD), czyli spółki należące do grup energetycznych z udziałem SP.

Wśród rekomendacji znalazło się stopniowe odchodzenie od regulacji cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i stopniowe wprowadzenie obowiązku stosowania dynamicznych rozliczeń za energię. Inna rekomendacja dotyczy wprowadzeniA nadzoru pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej nad OSD w zakresie wykonywania zadań operatora ruchu sieci dystrybucyjnej poprzez tzw. mechanizm złotej akcji. (PAP Biznes)

jz/ GOR/

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło