Koniec tajnych pensji. Prezydent podpisał ustawę, która zmienia zasady gry na rynku pracy

2 tygodni temu 16
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Nowe przepisy w Kodeksie pracy: pracodawcy będą musieli podawać proponowane wynagrodzenie w ogłoszeniach o pracę

Celem nowelizacji Kodeksu pracy jest wprowadzenie obowiązku dla pracodawców zamieszczania w ogłoszeniach o pracę informacji o proponowanym wynagrodzeniu, które planują zaoferować kandydatom ubiegającym się o dane stanowisko. Zmiany mają na celu zwiększenie przejrzystości wynagrodzeń, wzmacnianie równości oraz przeciwdziałanie dyskryminacji w procesie rekrutacyjnym, a także lepszą ochronę prywatności kandydatów do pracy.

Nowe prawo wymusza jawność płac: pracodawca musi ujawnić wysokość wynagrodzenia kandydatowi

Nowelizacja nakłada na pracodawcę obowiązek przekazania kandydatowi do pracy informacji dotyczących: proponowanego wynagrodzenia (wraz ze wszystkimi jego składnikami), jego początkowej wysokości lub przedziału wynagrodzenia – ustalanych na podstawie obiektywnych i neutralnych kryteriów, w szczególności z uwzględnieniem równości płci.

Informacje o płacy będą prezentowane kandydatowi na stanowisko w ogłoszeniu o naborze; przed rozmową kwalifikacyjną, jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko albo nie przekazał tych informacji w ogłoszeniu; przed nawiązaniem stosunku pracy, jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko albo nie przekazał tych informacji w ogłoszeniu, albo przed rozmową kwalifikacyjną.

Pracodawca musi wcześniej ujawnić wynagrodzenie: kandydat zyska szansę na świadome negocjacje

Pracodawca będzie zobowiązany do przedstawienia powyższych informacji w postaci papierowej lub elektronicznej - z odpowiednim wyprzedzeniem, umożliwiającym kandydatowi zapoznanie się z nimi. Celem tego rozwiązania jest umożliwienie osobie ubiegającej się o zatrudnienie prowadzenia świadomych i przejrzystych negocjacji.

Pracodawca będzie zobowiązany też do tego, by ogłoszenia o naborze na stanowisko oraz nazwy stanowisk były neutralne pod względem płci, a proces rekrutacyjny przebiegał w sposób niedyskryminujący.

Pracodawcy nie mogą już pytać o zarobki z poprzedniej prac: ważna zmiana dla kandydatów

Ponadto pracodawca nie będzie mógł żądać od kandydata na stanowisko przedstawienia informacji o wynagrodzeniu w obecnym stosunku pracy oraz w poprzednich stosunkach pracy.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Przeczytaj źródło