Kierunki ścisłe w Polsce coraz mniej popularne. "Chcemy odwrócić ten trend"

1 dzień temu 4
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-05 16:00

publikacja
2025-07-05 16:00

Nauki ścisłe nie są modnym wyborem wśród młodych ludzi, ale to właśnie one stoją za największymi osiągnięciami ludzkości - powiedział PAP chemik, prorektor ds. finansów Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Michał Daszykowski. Uczelnia chce przyciągnąć studentów praktycznym podejściem do nauczania.

Kierunki ścisłe w Polsce coraz mniej popularne. "Chcemy odwrócić ten trend"
Kierunki ścisłe w Polsce coraz mniej popularne. "Chcemy odwrócić ten trend"
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Jak podkreśla prof. Daszykowski, chemia, fizyka czy matematyka stanowią fundament nowoczesnej cywilizacji.

"Bez nauk ścisłych nie byłoby internetu, smartfonów ani samochodów. Nie rozmawialibyśmy – siedzielibyśmy w jaskini" – powiedział PAP prorektor UŚ.

By przyciągnąć młodych ludzi, uczelnia stawia na praktyczne nauczanie, nowoczesne laboratoria i interdyscyplinarne podejście do kształcenia.

"Stawiamy na pracę laboratoryjną, własnoręczne eksperymenty, małe grupy i kontakt bezpośredni. Żeby coś zrozumieć, trzeba to zrobić samemu, nie tylko przeczytać" – wyjaśnił prorektor.

W kontekście nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, prof. Daszykowski zwrócił uwagę na rosnące znaczenie AI w programach nauczania, ale także wskazał na konieczność rozwijania praktycznych umiejętności laboratoryjnych, których nie zastąpi żaden algorytm.

"AI nie zastąpi nas w laboratorium. Możemy jej coś zlecić, ale nie wykona za nas doświadczeń ani nie przemyśli ich wyników" – dodaje.

Choć chemia czy fizyka nie należą dziś do najpopularniejszych kierunków wśród kandydatów na studia, uczelnia próbuje zmienić ich wizerunek jako "trudnych" i "nieopłacalnych". Pokazuje ich zastosowanie w ochronie środowiska, energetyce, medycynie czy nowoczesnych technologiach.

"To nie są martwe dziedziny. Przeciwnie – dają ogromne możliwości" – zaznaczył prorektor. Ciekawostką pozostaje fakt, że na kierunkach ścisłych większość studentów stanowią kobiety.

"Mamy grupy, gdzie jest jeden, dwóch chłopaków, a reszta to dziewczyny. Proporcje zmieniają się dopiero na poziomie doktoratu czy habilitacji" – zauważył prof. Daszykowski.

Prorektor zwrócił uwagę, że później, w trakcie rozwoju kariery naukowej kobiety często spotykają się z dodatkowymi trudnościami, związanymi z obowiązkami rodzinnymi. Mimo to wiele z nich świetnie radzi sobie z pogodzeniem pracy naukowej z życiem prywatnym.

Uczelnia liczy, że inwestycje w infrastrukturę pomogą w przyciągnięciu młodych do nauk ścisłych. Jedną z kluczowych będzie Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii – nowoczesna przestrzeń badawczo-dydaktyczna, której budowa już się rozpoczęła. Ma stać się miejscem współpracy chemików, fizyków, biologów, informatyków i matematyków, a także otworzyć uczelnię na projekty z przemysłem i zagranicznymi partnerami. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2027 rok.(PAP)

jms/ bar/

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło