Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
2025-07-06 20:08
publikacja
2025-07-06 20:08
Krótsze zatrudnienie na czas określony nauczyciela początkującego, rozszerzenie grupy uprawnionych do kompensówek, doprecyzowanie przepisów dot. godzin ponadwymiarowych i zastępstw doraźnych - takie m.in. propozycje zmian są w projekcie nowelizacji Karty nauczyciela, którym rząd zajmie się we wtorek.


W projekcie, oprócz zmian w ustawie Karta nauczyciela, Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje także zmiany m.in. w ustawie o systemie oświaty, ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, ustawie o Systemie Informacji Oświatowej oraz w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Jak wynika z uzasadnienia do projektu jest on odpowiedzią na postulaty zgłaszane m.in. przez stronę związkową na posiedzenia Zespołu do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli.
W projekcie zaproponowano m.in. skrócenie okresu zatrudnienia nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje, ale nieposiadającego stopnia awansu zawodowego, na podstawie umowy o pracę na czas określony z dwóch lat szkolnych do jednego roku szkolnego oraz zmiany dostosowujące w zakresie oceny pracy i awansu zawodowego. Projekt zawiera też zapisy doprecyzowujące obowiązki mentora.
Zaproponowano także określenie przypadków, w których nauczyciel zachowuje albo traci prawo do wynagrodzenia za przydzielone, ale niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. Co do zasady wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługiwało za zrealizowane godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Od tej zasady zostały przewidziane jednak wyjątki. Nauczyciel otrzyma wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, mimo że ich nie zrealizował, jeśli w tym czasie realizował przydzielona mu przez dyrektora szkoły zajęcia uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów. Zaproponowano też ujednolicenie obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej oraz zmianę przesłanki przydzielenia nauczycielowi godzin ponadwymiarowych.
W projekcie znalazły się zapisy mające na celu wyeliminowanie przypadków przydzielania nauczycielom zastępstw doraźnych za nieobecnych nauczycieli do realizacji w czasie, w którym powinni oni realizować zajęcia w ramach obowiązującego ich tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
Chodzi o sytuacje, gdy dyrektor szkoły przydziela zastępstwa nauczycielom bibliotekarzom bibliotek szkolnych i nauczycielom specjalistom: pedagogom, psychologom i logopedom. Zastępstwa zorganizowane w ten sposób kolidują z podstawowymi zadaniami nauczycieli na zajmowanych przez nich stanowiskach, dezorganizują ich pracę, a nauczyciele, którym przydzielono w ten sposób zastępstwa, nie otrzymują z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia.
W projekcie wskazano, że godziny doraźnych zastępstw nie mogą być realizowane w czasie realizacji przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, ustalonych w planie zajęć tego nauczyciela.
Nowelizacja ma przesunąć termin wypłaty składników wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac – składniki te będą wypłacane miesięcznie lub jednorazowo z dołu do piątego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, za który przysługuje to wynagrodzenie.
Nowela umożliwia również przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły lub placówki na kolejny okres bez konieczności przeprowadzenia konkursu.
Nowelizacja ma również umożliwić nauczycielom, którym do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Obecnie nabycie uprawnień do wcześniejszej emerytury uniemożliwia nauczycielom skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia, mimo że nie zamierzają oni korzystać z uprawnień do emerytury przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
W projekcie zaproponowano, by zmiany te weszły w życie z dniem 1 września 2025 r.
Zgodnie z projektem, kilka miesięcy później - 1 stycznia 2026 r. - rozszerzona ma zostać grupa nauczycieli uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego o nauczycieli, którzy dotychczas nie byli do niego uprawnieni. Chodzi o nauczycieli publicznych i niepublicznych placówek oświatowo-wychowawczych, centrów kształcenia zawodowego oraz branżowych centrów umiejętności, placówek artystycznych, bibliotek pedagogicznych, placówek doskonalenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych, a także nauczycieli zatrudnionych w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich. Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych.
W projekcie zaproponowano też m.in. zmianę przepisów dotyczących ochrony przedemerytalnej, odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych, w tym wprowadzenie nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy (w wysokości 400 proc. wynagrodzenia) i podwyższenie "jubileuszówki" za 40 lat pracy (z 250 do 300 proc. wynagrodzenia).
Z kolei od 1 września 2026 r. ujednolicony ma być tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli praktycznej nauki zawodu z tygodniowym obowiązkowym wymiarem godzin zajęć nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Obydwie grupy nauczycieli ma obowiązywać taki sam tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, tj. 18 godzin tygodniowo. Obecnie pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu wynosi 20 godzin. (PAP)
dsr/ agz/

Plan dla firm z nielimitowanym internetem i drugą kartą SIM za 0 zł. Sprawdź przez 3 miesiące za 0 zł z kodem FLEXBIZ.
Powiązane: Zarobki nauczycieli
"Godziny czarnkowe" idą do kosza. Rząd spełnił postulaty nauczycieliRząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji Karty nauczyciela, który zakłada likwidację godzin dostępności, czyli tzw. godzin czarnkowych – podała kancelaria premiera. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2025 r.
Obowiązkowe prace domowe dla uczniów wrócą? MEN rozważa wycofanie się z decyzjiMinistra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała w poniedziałek, że decyzja w sprawie ewentualnego powrotu do obowiązkowych prac domowych dla uczniów zapadnie najpóźniej w połowie sierpnia. Zaznaczyła, że wpływ na to będą mieć m.in. wyniki egzaminu ósmoklasisty i opinia nauczycieli.
Karta nauczyciela do zmiany. Rząd chce wyciąć godziny czarnkoweWiceszefowa MEN Katarzyna Lubanuer przekazała w piątek, że 1 lipca rząd ma zająć się projektem nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, likwidującym tzw. godziny czarnkowe. Zmiana ma obowiązywać od 1 września tego roku.
Polecane
Sprzedaż nowych aut nie zwalnia. Rekordowe półrocze w polskich salonach dzięki „chińczykom”?
E-leasing wchodzi w życie. Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną
2 lata „Bezpiecznego kredytu 2 procent”. Tych konsekwencji nikt się nie spodziewał
Nie każdy menedżer umie zarządzać zdalnie. Dlatego każe wracać do biura
Kredyt sposobem na zaplanowane wydatki. Tak Polacy mówią o swoich długach
Quishing dotarł pod strzechy. Tak teraz kradną dane i pieniądze
Orlen generałem hossy na giełdzie. Można zjeść ciastko i mieć ciastko?
Dywidendowe wypłaty oraz gospodarczy miszmasz. Zegar Trumpa tyka
Za 15 lat wynajem będzie główną formą użytkowania auta. Tak uważa niemal 1/4 Polaków
Przemysł motoryzacyjny ma problem. Eksport mocno spada
Autem po Europie taniej niż rok temu. Tyle zapłacisz za paliwo
Wieści o powrocie wielkiej płyty zdecydowanie przesadzone?
Inwestor Wojtek: Zaczynam obawiać się końca hossy
Nowy rekord bezgotówkowości. Zgadniecie, w którym kraju?
Nowy szczyt hossy na GPW, RPP zaskoczyła analityków i poważny wypadek w polskim przemyśle
Najnowsze
Huragan Beryl zatopił Teksas. Rośnie liczba ofiar
Karta nauczyciela do zmiany. Rząd bierze przepisy na tapet
Szkoła bez smartfonów. Rządowe badanie potwierdza poprawę koncentracji uczniów
Hołownia: Nie planuję koalicji z PiS, który wciąż jest, czego zrozumieć nie mogę, dumny z rzeczy, które robił źle
Mieszkańcy Słubic i Frankfurtu nad Odrą: nie ma tu nielegalnych imigrantów, to propaganda
Statek handlowy ostrzelany na Morzu Czerwonym. "To pierwszy od miesięcy poważny atak"
Netanjahu znów leci do Trumpa. "Podziękuję mu za wsparcie w wojnie z Iranem"
Minister finansów: Elon Musk powinien pozostać poza polityką
Kaczyński zapowiada nowy program dla Polski. Będzie dotyczył finansów państwa
Nie zarabiał, bo musiał stawiać się w sądzie. RPO przyłącza się do skargi w Trybunale
Ruszają wyrywkowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą
W Wenezueli powstała pierwsza fabryka amunicji do kałasznikowa w Ameryce
Rząd w końcu zajmie się sprawą tzw. emerytów czerwcowych. Będzie nowa metoda liczenia
Kaczyński na granicy z Niemcami: to rzeczy niesłychane, aby jedno państwo drugiemu przepychało migrantów
Władzy żyje się dobrze. Prezydentka Peru podwoiła sobie pensję, mieszkańcy oburzeni
Popularne
Milion wniosków o rentę wdowią. Tyle wynosi średnia kwota nowego świadczenia
Tyle pieniędzy emigranci przysłali do Polski. Najwięcej z Niemiec
Koniec marzeń o Schengen? Kontrole graniczne obecnie aż w 11 krajach
Tusk zabrał głos po nocnym spotkaniu Hołowni z PiS-em. "Utrzymanie koalicji wymaga odwagi i lojalności"
Statki omijają Morze Czerwone. Coraz więcej kontenerów wypada za burtę koło Przylądka Dobrej Nadziei
Będą zmiany w statusie doktoranta. Oto co proponuje resort nauki
Wysokie zarobki dowodzą, że warto studiować. Oto najbardziej opłacalne kierunki
Rzeszów: mieszkaniowy tygrys z Podkarpacia? Liczbą budowanych mieszkań może zawstydzić niektóre większe miasta
Pierwszy bank obniża oprocentowanie lokat po decyzji RPP. Nawet o 2 pp.
Bilety do parków rozrywki są zbyt drogie
Sikorski premierem, a Ministerstwo Finansów w składzie nowego superresortu. Co ustalono na spotkaniu liderów Koalicji 15. października?
Hołownia przed północą w mieszkaniu Bielana? Marszałek odpowiada na zarzuty opozycji
Ekstremalne upały przynoszą suszę od Europy po Chiny. „Woda w Morzu Śródziemnym gotuje się”
Prokuratura odcięta od akt. Dostęp przyznano, ale tylko w czytelni, którą zamknięto
Grecja zmaga się z groźnym pożarem. Ewakuowano z hoteli 5 tys. turystów