Kapsuła Dragon zadokowała na ISS. Historyczny moment dla polskiej astronautyki

1 tydzień temu 12
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

W czwartek 26 czerwca tuż przed godz. 13.00 czasu polskiego kapsuła Dragon, która dzień wcześniej wystartowała z Ziemi na rakiecie Falcon-9, dotarła do miejsca docelowego, czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dokowanie przebiegło bez problemów, a sam moment możecie zobaczyć na materiale poniżej:

Kapsuła "Grace" zadokowała w module Harmony na ISS i choć z boku wygląda to, jak coś łatwego, w rzeczywistości cała Międzynardowa Stacja Kosmiczna pędzi z prędkością 28 tys. km na godz. Samo dokowanie w kluczowym komencie odbywało się natomiast przy prędkości modułu względem ISS na poziomie 8 cm na sek., czyli 0,288 km na godz.

Po udanym dokowaniu astronauci rozpoczęli transfer na ISS i przez kolejne dwa tygodnie będą przeprowadzać tam różne eksperymenty. Czym zajmie się Polak w ramach misji Ignis? Tłumaczyliśmy to w jednym z naszych wcześniejszych materiałów na łamach Komputer Świata.

Drugi Polak w kosmosie, pierwszy na ISS

Start rakiety Falcon 9 z modułem załogowym Dragon z Florydy odbył się w środę 25 czerwca się o godz. 14.22 czasu polskiego. Oprócz Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w skład załogi wejdą również:

  • Peggy Whitson (USA);
  • Shubhanshu Shukla (Indie);
  • Tibor Kapu (Węgry).

Dla Hindusa, Węgra i Polaka będzie to pierwszy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a z oficjalnych informacji wynika, że w trakcie 14-dniowej misji przeprowadzonych ma być ok. 60 eksperymentów i testów technologii pochodzących z 31 krajów. Na liście opublikowanej przez Polską Agencję Kosmiczną w sierpniu 2023 r. znalazło się 18 badań, jednak ogłoszony w 2025 r. przez Polską Agencję Kosmiczną Projekt Ignis zakłada 13 eksperymentów.

Szukacie przydatnego gadżetu? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:

Przeczytaj źródło