Jeśli czujesz ten zapach, możesz mieć problemy z wątrobą, nerkami lub cukrzycę

1 tydzień temu 14
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Wrzody i refluks

Jeśli przykremu zapachowi z ust towarzyszy czkawka, zgaga, niesmak w ustach lub ból brzucha, może to świadczyć o wrzodach żołądka lub dwunastnicy albo o refluksie żołądkowo-przełykowym. Do objawów refluksu, które wymagają szybkiej diagnostyki, należą: zaburzenia połykania, ból przy połykaniu, zmniejszenie masy ciała lub krwawienie z przełyku.

Grzybica jamy ustnej

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust może być również grzybica jamy ustnej. Wpływ na zachorowanie na tę chorobę ma m.in. dieta, niektóre choroby (np. cukrzyca, a także AIDS) oraz warunki życia. Jednak kluczowe znaczenie w tym przypadku odgrywa wiek, a także układ immunologiczny.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Nerki

Problemy z silniejszym lub słabszym natężeniem nieprzyjemnego zapachu z ust ma również większość ludzi z chorymi nerkami. Dotyczy to na przykład osób z przewlekłą niewydolnością nerek, czyli uszkodzeniem tego narządu, utrzymującym się ponad trzy miesiące. O problemach z nerkami świadczyć może także zapach amoniaku z ust lub potu oraz woń nieświeżych ryb w oddechu.

Niewydolność wątroby

Zapach surowej ryby z ust może także oznaczać, że dana osoba cierpi na niewydolność wątroby. Związany z tym może być wydobywający się z jamy ustnej zapachu acetonu, co może świadczyć o zaawansowanej hiperglikemii.

Cukrzyca

Oddech oraz mocz o zapachu kwaśnych jabłek, przypominający sfermentowane owoce, to jeden z objawów kwasicy ketonowej, czyli zagrażającego życiu powikłania cukrzycy. Do kwasicy ketonowej dochodzi wskutek niedoboru lub braku hormonu peptydowego – insuliny, która umożliwia komórkom organizmu pobieranie krążącego we krwi cukru (glukozy) wykorzystywanego jako źródło energii. O cukrzycy może świadczyć również nadmierne pocenie się.

Inne choroby związane z potliwością

Nadmierne pocenie się może też być oznaką gruźlicy, choroby nowotworowej, choroby Parkinsona czy akromegalii (choroby przewlekłej związanej z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu).

Zapach myszy, benzyny i octu

Ciało człowieka może również wydzielać zapach określany jako "mysi", a jego pot może pachnieć benzyną lub octem. Pierwszy przypadek świadczy o fenyloketonurii (chorobie, która powoduje poważne zaburzenia metabolizmu), woń benzyny związana jest z zaawansowanym stadium czerniaka, a ocet można wyczuć w pocie osób cierpiących na schizofrenię.

Przeczytaj źródło