Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Dobrze dbasz o zdrowie? Odpowiesz na te pytania i poznaj swój Indeks Zdrowia!
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
Transfer wirusa ze zwierząt na ludzi – najbardziej prawdopodobna hipoteza
Marietjie Venter, przewodnicząca grupy badawczej WHO, podkreśliła podczas konferencji prasowej, że większość dostępnych danych naukowych wskazuje na możliwość przeniesienia koronawirusa ze zwierząt na ludzi. To stanowisko jest zgodne z wcześniejszymi ustaleniami WHO z 2021 r., kiedy to eksperci sugerowali, że wirus mógł przedostać się na ludzi z nietoperzy za pośrednictwem innego zwierzęcia.
Teoria o wycieku z laboratorium została wówczas uznana za "niezwykle mało prawdopodobną". Jednak, jak podkreśla Venter, brak dostępu do kluczowych danych uniemożliwił dokładne zbadanie tej hipotezy.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoBrak współpracy ze strony Chin
Eksperci WHO napotkali poważne trudności w uzyskaniu niezbędnych informacji od chińskiego rządu. Władze w Pekinie wielokrotnie odmawiały udostępnienia materiałów genetycznych oraz szczegółowych danych dotyczących bezpieczeństwa biologicznego w kraju.
– Nie można było zbadać ani wykluczyć tej hipotezy – powiedziała Venter. – Uznano ją za bardzo spekulatywną, opartą na opiniach politycznych i niepopartą naukowo – dodała.
- Może cię zainteresować: Nowy wariant COVID-19 - Nimbus. Charakterystyczny objaw: silny ból gardła
Jak zaznaczyła, dopóki nie pojawią się nowe dane naukowe, ustalenie, w jaki sposób SARS-CoV-2 przedostał się do ludzkiej populacji, pozostanie niejasne.
Podzielone opinie wśród ekspertów
Prace 27-osobowej grupy naukowców WHO zakończyły się brakiem konsensusu. Jeden z członków grupy zrezygnował z udziału w badaniach, a trzech innych zażądało usunięcia swoich nazwisk z końcowego raportu.
Dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, podkreślił na konferencji, że wyjaśnienie pochodzenia pandemii jest "moralnym nakazem". Przypomniał, że COVID-19 zabił co najmniej 20 mln osób, zdewastował globalną gospodarkę i wpłynął na życie miliardów ludzi. – Wszystkie hipotezy muszą pozostać na stole, w tym zarówno przeniesienie wirusa odzwierzęce, jak i potencjalny wyciek z laboratorium – zaznaczył.
Kontrowersje wokół teorii o wypadku laboratoryjnym
W zeszłym roku agencja Associated Press (AP) informowała, że chiński rząd blokował zarówno krajowe, jak i międzynarodowe próby prześledzenia pochodzenia wirusa w pierwszych tygodniach pandemii. WHO również mogła przegapić kluczowe okazje do zbadania tej kwestii.
Swego czasu teoria o wypadku laboratoryjnym była szczególnie promowana przez obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Jednak analiza amerykańskiego wywiadu wykazała, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie tej hipotezy.
Chińskie władze wielokrotnie odrzucały oskarżenia o wyciek z laboratorium, sugerując, że poszukiwania źródła pandemii powinny być prowadzone także w innych krajach.