Imigranci już nie chcą do Niemiec. Większość wybiera Polskę [SONDAŻ]

3 tygodni temu 18
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Około jedna czwarta imigrantów w Niemczech rozważa wyjazd z kraju - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Zatrudnieniem (IAB) w Norymberdze. Dotyczy to 2,6 miliona osób. Konkretne plany emigracji ma już 3 proc. imigrantów. Powodem jest głównie niezadowolenie z polityki, obciążenia podatkowe i biurokracja, ale także powody osobiste.

Motywy te są widoczne wśród migrantów zarobkowych, ale także wśród imigrantów, którzy przyjechali do Niemiec ze względów edukacyjnych i rodzinnych. Uchod?cy z kolei jako powód wyjazdu z Niemiec podali też dyskryminację.

Zobacz wideo Aktywistka Lewicy deklaruje w sprawie imigrantów. "Wspaniałe osoby"

Najczęściej wymieniono Polskę

Ci, którzy chcieliby wrócić do kraju pochodzenia, pochodzą głównie z Europy i Unii Europejskiej. Najczęściej wymieniano Polskę, a następnie Rumunię, Turcję i Ukrainę. Niektórzy chcą przenieść się do innych krajów, zwłaszcza do Szwajcarii, USA czy Hiszpanii.

Ci, którzy chcą wrócić do kraju pochodzenia, rozważają to głównie ze względu na więzi z przyjaciółmi i rodziną. Z kolei te osoby, które chcą przenieść się do innego kraju, jako główną motywację podają powody zawodowe i sytuację ekonomiczną w kraju docelowym.

Wykwalifikowani myślą o wyjeździe

Naukowcy z IAB tłumaczą, że ryzyko opuszczenia Niemiec jest zależne także od wykonywanego zawodu. W sektorze informacji i komunikacji, usług finansowych i ubezpieczeniowych oraz usług związanych z biznesem od 30 do 39 procent respondentów rozważa emigrację. W sektorze opieki zdrowotnej i usług społecznych oraz w produkcji, handlu, transporcie i magazynowaniu o opuszczeniu kraju myśli od 24 do 28 procent respondentów.

- To właśnie lepiej wykształceni, odnoszący większe sukcesy ekonomiczne i lepiej zintegrowani językowo migranci, którzy przyjechali do Niemiec w celach zawodowych lub edukacyjnych, teraz myślą o opuszczeniu kraju lub wyrażają konkretne plany emigracji z ponadprzeciętną częstotliwością - mówi Lukas Olbrich z IAB, cytowany z informacji prasowej Instytutu. Są to dokładnie ci ludzie, których Niemcy pilnie potrzebują jako wykwalifikowanych pracowników.

Część chce wrócić

Jednak około jedna piąta migrantów z planami emigracyjnymi chce w dłuższej perspektywie wrócić do Niemiec - wynika z sondażu. Około połowa jest niezdecydowana, a reszta nie chce wracać.

Sondaż IAB oparty jest na ankiecie internetowej - Międzynarodowym Panelu Mobilności Migrantów w Niemczech. W jego ramach od grudnia 2024 roku do kwietnia br. zadano pytania ok. 50 tys. osobom w wieku 18-65 lat urodzonych za granicą i przybyłych do Niemiec.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Przeczytaj źródło