Homary już w Polsce. Kluczowe wzmocnienie dla Wojska Polskiego

1 tydzień temu 11
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

K239 Chunmoo to południowokoreańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa, która może wykorzystywać różne typy pocisków. W Korei Południowej podstawowym uzbrojeniem są niekierowane rakiety K33 kal. 131 mm, jednak Polska nie zdecydowała się na ich zakup. Jak podaje WP Tech, ich miejsce prawdopodobnie zajmą rakiety M-21 "FENIKS" kalibru 122 mm, stosowane już w systemach WR-40 Langusta i osiągające zasięg do około 40 km.

Systemy rakietowe nowej generacji dla polskiej armii

Pod kątem ofensywnym, K239 Chunmoo wyposażono w zaawansowane pociski kierowane CGR-080 kalibru 239 mm. Wyposażone są w różne typy głowic, w tym odłamkowo-burzącą, kasetową z 300 bombami, penetrującą oraz termobaryczną. Dla Wojska Polskiego to zupełnie nowe możliwości, pozwalające razić cele oddalone nawet o 80 kilometrów. Co istotne, pociski te będą produkowane na licencji w Polsce przez Grupę WB.

Według deklaracji producenta precyzja trafienia pocisków CGR-080 ma wynosić poniżej 15 metrów. Odpowiada za to system naprowadzania, który łączy nawigację satelitarną z inercyjną. Każda wyrzutnia K239 Chunmoo może jednocześnie przenosić 12 rakiet, rozmieszczonych w dwóch kontenerach po sześć sztuk. Taka konfiguracja zapewnia dwukrotnie większą siłę ognia niż amerykański system M142 HIMARS.

Zobacz też: Ukraina pod wrażeniem myśliwców Mirage 2000? Chcą więcej tych maszyn

Nowe możliwości dzięki pociskom balistycznym

Oprócz rakiet CGR-080, południowokoreańskie wyrzutnie mogą być wyposażone w dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu CTM-290 kalibru 600 mm. Te pociski mają szczególne znaczenie dla polskiej armii, ponieważ są w stanie dostarczyć głowicę bojową o masie około 500 kg na dystans do 290 km, zachowując przy tym precyzję trafienia do 2 metrów. Ze względu na balistyczny charakter lotu, przechwycenie tych pocisków jest wyjątkowo trudne. Potwierdzają to skuteczne ataki rosyjskich rakiet Iskander-M oraz amerykańskich MGM-140 ATACMS podczas wojny w Ukrainie.

Czytaj też: Może sam wygrać wojnę. Do Europy płynie najpotężniejszy okręt świata

Szukacie przydatnego gadżetu? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:

Przeczytaj źródło