Grupa PFR rusza z marką Team Poland. Wesprze firmy odbudowujące Ukrainę

11 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-07 13:27

publikacja
2025-07-07 13:27

Grupa PFR podała w poniedziałek, że przygotowała pakiet usług wspierających polskie firmy, które chcą rozwijać działalność na Ukrainie. Chodzi m.in. o pożyczki na odbudowę Ukrainy czy ubezpieczenia od ryzyka wojennego, oferowane z programu Team Poland. Według zapowiedzi program mógłby dotyczyć też np. Azji.

Grupa PFR rusza z marką Team Poland. Wesprze firmy odbudowujące Ukrainę
Grupa PFR rusza z marką Team Poland. Wesprze firmy odbudowujące Ukrainę
/ Polski Fundusz Rozwoju

"Robimy istotny krok - inaugurujemy markę Team Poland. To nowy model współpracy administracji rządowej z polskim biznesem. Za Team Poland stoi cały potencjał Grupy PFR" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Wskazał, że firmy będą mogły m.in. korzystać z ubezpieczeń od ryzyk, misji gospodarczych.

Szef MF dodał, że w czwartek będzie rozmawiał z ministrem finansów Ukrainy w sprawie tego, że polskie firmy muszą mieć istotny udział w odbudowie Ukrainy. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Team Poland to nie jest program jednowymiarowy. "Zaczynamy od Ukrainy" - poinformował Domański, dodając, że Grupa PFR myśli także o wsparciu polskich firm chcących rozwiać się na Bałkanach czy w Azji.

Team Poland to nowy element współpracy z polskimi firmami na arenie międzynarodowej - zaznaczył natomiast minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Zwrócił uwagę, że na Ukrainie działa już 2600 polskich firm.

Pakiet usług dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem działalności na Ukrainie mają oferować takie instytucje, jak: KUKE, PAIH, PARP, PFR czy BGK. Podano, że firmy będą mogły korzystać ze specjalnych stref ekonomicznych, Funduszy Ekspansji Zagranicznej, pożyczek na odbudowę Ukrainy, a także z weryfikacji partnerów gospodarczych oraz ubezpieczeń od ryzyka wojennego.

Minister: Instrumenty Team Poland dla Ukrainy wesprą polskie firmy i zmniejszą ich ryzyko

Już dziś w Ukrainie działa 2,6 tys. polskich firm, ale potrzebują one wsparcia i wsparcie to zapewnią instrumenty finansowe oferowane przez Grupę PFR w ramach inicjatywy Team Poland dla Ukrainy - poinformował minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Dodał, że instrumenty te pozwolą zmniejszyć ryzyko dla firm, które chcą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy.

"Program Team Poland będzie wspierać rozwój polskich firm na arenie międzynarowodowej" - powiedział Jaworowski, zaznaczając, że w Rzymie odbędzie się w przyszłym tygodniu kolejna konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy i będzie tam obecny program Team Poland.

W dniach 10-11 lipca 2025 roku marka Team Poland dla Ukrainy zostanie zaprezentowana w Rzymie w ramach wydarzeń towarzyszących Ukraine Recovery Conference.

"W 2024 r. około 25 proc. eksportu paliw z Polski trafiło właśnie na Ukrainę, to oznacza, że ten eksport wzrósł w ciągu 3 lat ośmiokrotnie, ale to i tak niewiele, bo eksport sprzętu wojskowego wzrósł w tym samym okresie 23-krotnie" - podał szef MAP.

Dodał, że Polska jest hubem transportowym także dla paliw, przypomniał, że Norwegia zdecydowała się przekazać Ukrainie gaz o wartości miliarda dolarów i że ten gaz będzie przesyłany przez polską infrastrukturę.

"To także eksport i handel w dziedzinach niebezpośrednio związanych z prowadzeniem działań wojennych (...). Już dziś w Ukrainie działa 2.600 polskich firm w bardzo wielu sektorach" - podał Jaworowski.

"Wiemy z analiz Banku Światowego, że koszt odbudowy Ukrainy jest szacowany na ok. 500 mld dolarów, trudno sobie wyobrażić lepiej predysponowane firmy do wzięcia udziału w tym wielkim przedsięwzięciu jak firmy polskie" - zaznaczył.

Zdaniem szefa MAP polskie firmy ciągle jednak potrzebują wsparcia.

"Potrzebują wsparcia, bo często konkurenci z innych państw pochodzą z silniejszych gospodarek, które potrafią generować wsparcie na takim najwyższymm poziomie i my dzisiaj tym programem powodujemy, że i polskie firmy będą bardzo silnie wspierane przez sektor publiczny" - powiedział Jaworowski.

Wyjaśnił, że będzie to tzw. de-risk, czyli zdejmowanie części ryzyka prowadzenia biznesu, m.in. polityczne.

"Mówimy o możliwości inwestycji kapitałowych, mówimy o możliwości weryfikacji partnerów biznesowych" - wymienił.

Wśród podstawowych sektorów aktywności wymienił energetykę, bezpieczeństwo i budownictwo.

Według szfa MF Andrzeja Domańskiego dane pokazują, że eksport jest istotnym elementem budowy siły polskiej gospodarki w kolejnych dekadach.

"360 mld euro to wartość polskiego eksportu towarów i usług w zeszłym roku. Z tej kwoty 37 mld euro pochodzi obecnie z eksportu towarów i usług high tech, z eksportu tych najbardziej zaawansowanych dóbr, i to jest oczywiście udział, który nas jako gospodarkę nie zadowala. Chcielibyśmy, aby miały większy udział i tu przed nami wszystkimi jeszcze duża praca do wykonania" - powiedział Domański.

Jak jednak zauważył, coraz więcej polskich marek jest rozpoznawalnych na skalę międzynarodową, a Polska staje się w regionie hubem logistycznym, energetycznym i produkcyjnym.

"Inaugurujemy markę Team Poland, projekt, który uosabia nowoczesny sposób, w jaki polskie państwo wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm (...). Za Team Poland stoi cały potencjał i instrumenty finansowe Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju" - zaznaczył.

Dodał, że Team Poland zaczyna od rynku ukraińskiego.

"Zaczynamy dziś od Ukrainy (...). Eksport Polski do Ukrainy wzrosł o 135 proc. w porównaniu do okresu przed rosyjską inwazją, nasz eksport jest niemal trzykrotnie większy niż import z Ukrainy. W 2024 r. Polska była także 9. największym inwestorem zagranicznym w Ukrainie" - mówił szef MF.

Poinformował, że w czwartek w Rzymie będzie rozmawiał z ministrem finansów Ukrainy Serhijem Marczenko.

"Będę rozmawiał o tym, że polskie firmy muszą mieć kluczową rolę w procesie modernizacji i odbudowy Ukrainy" - zaznaczył Domański.

Celem programu Team Poland dla Ukrainy jest kompleksowa obsługa potrzeb firm i wspieranie ich międzynarodowej konkurencyjności. W jego ramach polskie instytucje rozwoju oferują w jednym miejscu pakiet usług przedsiębiorcom rozwijającym działalność w Ukrainie.

PFR podał w informacji prasowej, że markę utworzyło sześć instytucji polskiego systemu rozwoju: Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), KUKE oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

W ramach Team Poland oferowane będą produkty i usługi wspierające ekspansję międzynarodową przedsiębiorstw, a pierwszym projektem realizowanym pod wspólnym szyldem jest Team Poland dla Ukrainy.

PFR wyjaśnił, że program skierowany jest do firm, które chcą zaangażować się w odbudowę gospodarczą tego kraju.

Oferta Team Poland dla Ukrainy obejmuje m.in. pakiet produktów finansowych - np. pożyczki, gwarancje i ubezpieczenia; pakiet produktów pozafinansowych - np. doradztwo, weryfikację kontrahentów, organizację misji gospodarczych i dostarczanie informacji o przetargach; platformę internetową z Interaktywnym Asystentem Przedsiębiorcy, ułatwiającym dobór narzędzi wsparcia do potrzeb firmy; bezpośrednie wsparcie poprzez contact center, zapewniające dostęp do informacji i pomocy eksperckiej.

PFR wskazał w komunikacie, że w odpowiedzi na potrzeby firm rozwijających działalność w Ukrainie oferta będzie nadal rozszerzana.

"Dzięki zintegrowanej współpracy instytucji rozwoju, przedsiębiorcy otrzymują kompleksową pomoc dostosowaną do wszystkich faz realizacji projektów. Marka wzmacnia pozycję Polski jako wiarygodnego partnera biznesowego w międzynarodowej przestrzeni gospodarczej i demonstruje zdolność polskich instytucji do skutecznego konkurowania na rynku globalnym" - napisano. (PAP Biznes)

jz/ pat/ gor/

Przeczytaj źródło