"Gotówka musi zostać". Jasna deklaracja ministra finansów

3 dni temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Andrzej Domański został zapytany, ile obecnie ma gotówki w portfelu. Minister odpowiedział, że pewnie około 100 zł.

Płatności gotówką. Minister składa deklarację

Dziennikarka nawiązała do wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który podczas swojego ostatniego wystąpienia miał zachęcać do posługiwania się gotówką, mówiąc, że to "wolność".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Leszek Nowakowski z Polic broni granicy. Z napisem POLICE na plecach

Andrzej Domański przyznał, że 95 proc. jego transakcji jest bezgotówkowych.

- Jestem przyzwyczajony, jak większość osób z mojego pokolenia do transakcji bezgotówkowych, wszyscy płacimy kartami, telefonami i to jest pewien trend, który widzimy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Transakcje bezgotówkowe zyskują na znaczeniu - uważa minister finansów, który złożył jednak twardą deklarację.

Gotówka musi zostać, podkreślam ze dostęp do gotówki jest bardzo istotny. Mówienie, że będziemy ograniczać dostęp do gotówki, to straszenie, nie mamy takich planów - zadeklarował minister.

Unia Europejska szykuje zmianę

Unia Europejska w ubiegłym roku podjęła decyzję ws. nowych przepisów dotyczących płatności gotówką. Od 2027 r. maksymalna kwota transakcji gotówkowej zostanie ograniczona do 10 tys. euro (ok. 43 tys. zł). Dodatkowo, przy płatnościach powyżej 3 tys. euro (ok. 13 tys. zł), konieczna będzie weryfikacja tożsamości.

Zmiany obejmą wszystkie waluty obowiązujące w Unii, jednak poszczególne kraje będą mogły wprowadzać niższe limity. Celem nowych regulacji jest zwiększenie przejrzystości finansowej oraz walka z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Analizując raport NBP z 2024 roku na temat obrotu gotówkowego w naszym kraju, można odnieść wrażenie, że Polacy wciąż są do gotówki bardzo przywiązani. 43 proc. ankietowanych deklaruje, że są związani emocjonalnie z polskimi banknotami, a niemal 56 proc. uważa je za symbol narodowy.

Przeczytaj źródło