Ewakuacja Polaków z Izraela. Są nowe informacje MSZ

2 tygodni temu 15
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-06-17 11:34, akt.2025-06-17 11:55

publikacja
2025-06-17 11:34

aktualizacja
2025-06-17 11:55

Ewakuacja Polaków z Izraela odbędzie się dwoma samolotami; pierwszy, czarterowy, wystartuje z Szarm el-Szejk w środę o świcie, a drugi, wojskowy, w czwartek z Ammanu - przekazała we wtorek wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys.

Ewakuacja Polaków z Izraela. Są nowe informacje MSZ
Ewakuacja Polaków z Izraela. Są nowe informacje MSZ
fot. Jeffry Surianto / / Pexels

Wiceszefowa MSZ przekazała na briefingu w Warszawie, że do ewakuacji Polaków planowane jest wykorzystanie dwóch maszyn. „Jedna to transport przez Jordanię i druga, którą udało nam się pozyskać czarterowo, najprawdopodobniej przez Szarm el-Szejk, to jest właściwie konwój, który za chwilę wyruszy” - przekazała.

Mościcka-Dendys powiedziała, że pierwszy samolot mający ewakuować Polaków z Izraela wyleci w środę o świcie, a kolejny - w czwartek. „W czwartek konwój (kołowy) ruszy raczej o świcie, a samolot będzie odpowiednio dostosowany do odległości przejazdu, czyli zakładamy, że to może być wczesne popołudnie” - dodała.

„Ten samolot z Szarm el-Szejk wystartuje jako pierwszy, ten z Ammanu wystartuje jako drugi, najprawdopodobniej w czwartek rano. Chcemy to połączenie obsłużyć już wojskowym samolotem, dlatego że obserwujemy, że nie ma tak wielu osób chętnych do ewakuacji, jak by się mogło wydawać” - przekazała wiceszefowa MSZ.

Jak zaznaczyła, pierwotnie plan zakładał wynajęcie dwóch dużych maszyn, ale ostatecznie prawdopodobnie przyleci jedna duża maszyna i drugi mniejszy samolot. 

Część personelu dyplomatycznego z Iranu wraz z grupą innych obywateli wyjedzie przez Azerbejdżan

Osoby z personelu ambasady w Teheranie, które nie muszą być na miejscu, będą przemieszczać się do granicy z Azerbejdżanem, planowany jest ich wyjazd przez Baku - przekazała wiceszef MSZ Henryka Mościcka-Dendys. Wraz z nimi z Iranu wyjedzie szóstka innych polskich obywateli - dodała.

Na wtorkowej konferencji prasowej wiceszefowa MSZ odniosła się do kwestii ewakuacji polskich obywateli z Teheranu. „Podjęliśmy decyzję o ewakuacji czy też wsparciu w wyjeździe z kraju personelu, który nie musi pozostawać na miejscu, czyli tzw. non-essential staff; podobne decyzje podjęło kilka krajów europejskich” - przekazała.

„Nasi koledzy będą próbowali przemieścić się w stronę granicy z Azerbejdżanem; planujemy ich wyjazd przez Baku” - mówiła Mościcka-Dendys.

Poinformowała też, że możliwość wyjazdu z polskimi dyplomatami otrzymała także dziewiątka innych obywateli Polski przebywających w Iranie. „Z tej możliwości chce skorzystać 6 osób” - dodała.

Rzecznik MSZ Paweł Wroński dodał, że część Polaków wydostała się z Iranu przez przejścia graniczne z Armenią i Turcją. „Dziękujemy im, bo niektórzy przekazali bardzo ważne informacje konsulowi, tak, żeby kolejnym było łatwiej” - powiedział. 

MSZ: Zainteresowanych ewakuacją z Izraela jest ok. 200 Polaków

Ewakuacją z Izraela zainteresowanych jest ok. 200 Polaków - podali we wtorek przedstawiciele MSZ. Wiceszefowa resortu Henryka Mościcka-Dendys zaapelowała też, by wyjeżdżać z całego Bliskiego Wschodu. To nie jest bezpieczne miejsce na wakacje w tej chwili - podkreśliła.

Wiceszefowa MSZ przyznała na briefingu, że jest mniejsze zainteresowanie ewakuacją niż wcześniej resort zakładał. Dopytywana o tę kwestię zwróciła uwagę, że w systemie Odyseusz była w Izraelu zarejestrowana grupa ok. 300 osób. „Zarezerwowaliśmy maszynę czarterową na 180 miejsc i nie udaje nam się wypełnić tego samolotu” - wskazała.

„Zakładamy, że faktycznie zainteresowani ewakuacją w takim trybie, czyli dość nagłym i natychmiast, w jedną stronę mogą być Polacy, którzy przebywają na pobytach krótkoterminowych i turyści” - dodała.

Rzecznik resortu Paweł Wroński doprecyzował, że 300 osób to te, które zarejestrowały się w systemie Odyseusz. „To nie jest grupa osób, która zgłosiła się do ewakuacji. My wcześniej informowaliśmy o 200 osobach i nadal rozmawiamy o tej grupie” - zaznaczył.

Mościcka-Dendys zaapelowała jednocześnie, by wyjeżdżać z całego Bliskiego Wschodu. Zaznaczyła, że „drogi lądowe, zarówno z Iranu, jak i z Izraela są drożne, więc nie jest tak, że nie da się stamtąd wyjechać”. „Rozumiem, że nie wszyscy rodacy chcą korzystać z drogi ewakuacyjnej, ale podkreślam, że to nie jest bezpieczne miejsce na wakacje w tej chwili, więc bardzo namawiamy do tego, aby opuścić Izrael” - oświadczyła.

Poinformowała, że na pokładzie słowackiego samolotu „przyleciała grupa naszych dzieci z opiekunami”. „My z kolei na pokładzie naszego samolotu będziemy mieć obywateli Austrii, Francji, Ukrainy oraz Niemiec. Oczywiście będziemy takie wsparcie oferować partnerom nadal w miarę tego jak będzie sygnalizowane zainteresowanie. Też będziemy bukować dla naszych obywateli miejsca w innych samolotach jeśli zaistnieje taka potrzeba” - zapowiedziała Mościcka-Dendys. (PAP)

wni/ amk/ kos/ sdd/

Przeczytaj źródło