Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera
W zainicjowanym właśnie projekcie europejskiego superczołgu MARTE zaangażowanych jest 51 firm z 11 państw Unii Europejskiej oraz Norwegii. W założenie współpraca podmiotów ma przełożyć się na budowę nowego czołgu podstawowego, który mógłby zostać wprowadzony do służby na szeroką skalę w państwach Europy. Wśród firm, które są zaangażowane w projekt, są m.in. wspomniany już Rheinmetall AG, KNDS, włoski Leonardo i szwedzcy giganci – Saab i BAE Systems.
Projekt MARTE ma silne finansowanie ze strony Komisji Europejskiej, za sprawą dotacji w wysokości 20 mld euro z Europejskiego Funduszu Obronnego. Dodatkowo rozwój i badania będą finansowane przez firmy i państwa biorące udział w inicjatywie. Co ciekawe, MARTE nie jest w żaden sposób powiązane z podobnymi projektami, które już są realizowane w Europie. Chodzi o MGCS, rozwijane m.in. przez KNDS i Rheinmetall oraz FMBTech, w którego rozwoju czynny udział biorą co najmniej trzy polskie firmy.
MARTE powstaje, by osiągnąć strategiczną niezależność w zakresie obronności Europy. Problem w tym, że na efekty trzeba będzie zapewne długo czekać. Nie ma bowiem szans, na szybkie wprowadzenie takiej jednostki do użytku, skoro rozwijany od 2017 r. MGCS ma być dostępny dopiero w latach 40. XXI w., jak sami przyznali jego twórcy. Możliwe więc, że pierwsze czołgi MARTE trafią na rynek jeszcze później.
- Przeczytaj także: Jeszcze nikt nie ma takiej elektrowni. Sąsiad Polski może być pierwszy
Szukacie przydatnego gadżetu, a może interesują was militaria? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:
- Lornetka NIKON Monarch M7 8x30 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Discovery 10-22x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka VORTEX Diamondback HD 10x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Voyager II 10x50 WA — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka NIKON Aculon A211 Zoom 10-22x50 (BAA818SA) — sprawdź ofertę w sieci