„Economist”: RAF rozważa zakup F-35A. Mają przenosić broń jądrową

3 tygodni temu 18
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Jakim jesteś inwestorem? Sprawdź, czy działasz jak Warren Buffett

2025-06-14 19:00

publikacja
2025-06-14 19:00

Królewskie Siły Powietrzne (RAF) rozważają zakup myśliwców F-35A, certyfikowanych przez USA do przenoszenia taktycznych bomb jądrowych B61 – podał w najświeższym numerze brytyjski tygodnik „Economist”. Samoloty te mają uzupełnić flotę F-35B liczącą obecnie 38 maszyn.

 RAF rozważa zakup F-35A. Mają przenosić broń jądrową
 RAF rozważa zakup F-35A. Mają przenosić broń jądrową
fot. Ssgt. James Richardson/Us Air / /  Reuters / Forum

Jak zauważył tygodnik, myśliwce typu A są tańsze i mają większy zasięg, zaś typu B - to maszyny krótkiego startu i pionowego lądowania, bardziej wszechstronne, które latają z dwóch brytyjskich lotniskowców.

Według „Economist” Stany Zjednoczone rozmieściły ok. 100 bomb B61 w sześciu bazach znajdujących się w Niemczech, Włoszech, Belgii, Holandii i Turcji. Są one własnością amerykańskich władz, ale podczas manewrów europejskie siły powietrzne ćwiczą ich przenoszenie i zrzucanie.

W przeglądzie wojskowym opublikowanym przez brytyjski rząd na początku miesiąca, autorzy rekomendują, aby Londyn rozpoczął negocjacje z NATO, w tym z USA, na temat „potencjalnych korzyści (…) z powiększenia udziału Wielkiej Brytanii w misji nuklearnej NATO”. W raporcie przypomniano, że dzięki modernizacji bazy wojskowej RAF Lakenheath w Suffolk możliwe jest przechowywanie na jej terenie broni nuklearnej.

Cytowany przez tygodnik Vipin Narang, do niedawna jeden z czołowych urzędników Pentagonu, stwierdził, że wprowadzenie broni jądrowej do RAF-u to „największe możliwe w tej chwili rozszerzenie odstraszenia nuklearnego przez NATO”. W jego opinii to „najszybszy, najtańszy, najbardziej wartościowy i najlepszy sposób na odstraszanie (wrogów) w relacji jakości do ceny”.

Krytycy tego pomysłu wskazują na dwa problemy. Pierwszy z nich, dotyczy trudności związanych z tym, że B61 jest bombą grawitacyjną, czyli samoloty muszą wzbić się praktycznie nad cel aby ją zrzucić. Drugi to prawo weta USA w sprawie użycia B61.

Jak sugeruje „Economist”, Zjednoczone Królestwo mogłoby rozwiązać te problemy budując własny arsenał pocisków manewrujących z głowicą jądrową. Jednak Londyn zrezygnował z takich planów w 1993 r. W raporcie opublikowanym przez brytyjski rząd w 2013 r. w sprawie polityki nuklearnej, oszacowano, że budowa takiej broni zajęłaby państwu ok. 24 lata i kosztowałoby od 8 do 10 mld funtów.

Według informacji podanych w kwietniu przez RAF, do tej pory Wielka Brytania otrzymała 38 myśliwców F-35B z przewidywanych 48 maszyn. Oczekuje się, że do 2033 r. 74 samoloty tego typu osiągną w RAF zdolność operacyjną.(PAP)

mzb/ mal/

Skuteczne planowanie i realizacja projektów. Kurs dla przedsiębiorców.

Skuteczne planowanie i realizacja projektów. Kurs dla przedsiębiorców.

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło