Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Poznaj swój Indeks Zdrowia! Odpowiedz na te pytania
- Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu
Kontrowersyjny proces trwa od marca 2023 r., kiedy to Okręgowy Sąd Lekarski w Poznaniu rozpoczął rozpatrywanie sprawy dotyczącej 19 lekarzy. Oskarżeni mieli rzekomo działać na szkodę pacjentów, rozpowszechniając informacje niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. Wśród działań objętych oskarżeniami wymienia się podpisanie tzw. "Listu otwartego polskich lekarzy" z października 2020 r. oraz dwóch apeli w sprawie szczepień na COVID-19, w których m.in. podważano sens szczepień i noszenia masek ochronnych.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoW maju br., po wcześniejszym odroczeniu procesu w celu uzupełnienia materiału dowodowego, sąd postanowił wyodrębnić sprawy dziewięciu lekarzy do odrębnego rozpatrzenia. W czerwcu siedmioro z nich zostało uznanych za winnych, a sąd wymierzył kary w postaci nagan, upomnień oraz umorzył dwie mniejsze sprawy.
Ostateczne rozstrzygnięcia w sprawie dziewięciu lekarzy zapadły 4 lipca. Jak poinformowała Maria Kaczorowska, rzeczniczka prasowa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, sąd uznał wszystkich oskarżonych za winnych, nakładając różne sankcje. Wśród zastosowanych kar znalazły się cztery upomnienia i cztery nagany, a jedna sprawa została umorzona z racji "przypadku mniejszej wagi".
- Zobacz nieoczywiste przykłady dyskryminacji w zawodzie medyka i w czasie studiów medycznych. Warto to wiedzieć, aby uniknąć konsekwencji. Zarejestruj się i obejrzyj nasz bezpłatny webinar dla medyków.
Postępowanie wobec lekarzy to efekt działań naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej, który oskarżył w sumie 114 medyków o propagowanie antyzdrowotnych postaw. "Okręgowy Sąd Lekarski Wielkopolskiej Izby Lekarskiej jako pierwszy doprowadził do wydania orzeczeń" — zaznaczyła Kaczorowska, dodając, że podobne sprawy toczą się także w Gdańsku i Wrocławiu.
Rzeczniczka podkreśliła, że w Poznaniu przeprowadzona zostanie jeszcze jedna sprawa dotycząca trzech lekarzy. Skala postępowania przeciwko medykom, obejmująca działania w trzech różnych miastach, wskazuje na szerokie zainteresowanie samorządów lekarskich tym precedensem w zawodowej odpowiedzialności środowiska medycznego.