Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Jak dbasz o zdrowie? Odpowiedz na te pytania i poznaj opinię ekspertów!
- Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu
W jakim wieku Polacy przechodzą na emeryturę?
W Polsce wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę (w wieku 55 lat u kobiet, 60 lat u mężczyzn), jednak to zależy od różnych czynników. Niestety, wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wielu chorób przewlekłych, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań. Dwa z nich są kluczowe w tym wieku, co podkreśliła również brytyjska fundacja charytatywna British Heart Foundation.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoKiedy przechodzisz na emeryturę, zrób morfologię
Morfologia krwi to podstawowe badanie profilaktyczne, które pozwala na ogólną ocenę zdrowia pacjenta. Do podstawowych analizowanych parametrów zalicza się liczbę erytrocytów, leukocytów, trombocytów, poziom hemoglobiny czy hematokryt. Istnieje możliwość rozszerzenie badania poprzez wykonanie tzw. morfologii z rozmazem, dzięki której można przeprowadzić szczegółową analizę trzech podstawowych elementów morfotycznych (czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi).
Na podstawie morfologii można wstępnie ocenić, czy u pacjenta nie występują choroby autoimmunologiczne, infekcje (wirusowe bądź bakteryjne), stany zapalne, alergie, nowotwory czy stan przedcukrzycowy. Oczywiście, by potwierdzić lub wykluczyć schorzenie, trzeba będzie zrobić kolejne różnicujące badania.
Warto przeczytać: Kiedy wyniki morfologii powinny niepokoić? Diagnostka uspokaja
Podstawowe badanie krwi to również pierwszy element przy wykrywaniu chorób krążenia, które bardzo często rozwijają się z wiekiem. Przy okazji nie zapominajmy o regularnym pomiarze ciśnienia krwi. Kontrolując je, możemy zmniejszyć ryzyko nadciśnienia.
Kiedy przechodzisz na emeryturę zrób lipidogram
Drugim polecanym badaniem, które warto wykonać, kiedy przechodzimy na emeryturę, jest lipidogram. Dzięki niemu można ocenić poziom trójglicerydów oraz cholesterolu całkowitego wraz z jego dwiema frakcjami: lipoproteinami o niskiej gęstości (cholesterolu LDL) oraz lipoproteinami o wysokiej gęstości (cholesterolu HDL).
Lipidogram to bardzo ważne badanie, ponieważ pozwala sprawdzić, czy nie jesteśmy w grupie ryzyka zagrożonej chorobami serca i schorzeniami metabolicznymi. Wysoki poziom cholesterolu LDL oraz niski poziom cholesterolu HDL zwiększa ryzyko miażdżycy, która może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego. Po ukończeniu 50. roku życia lipidogram należy wykonywać co 1-2 lata lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
Sprawdź koniecznie: Zawał serca u kobiet może być podstępny. Nie lekceważ tych objawów
Inne badania, które warto zrobić, przechodząc na emeryturę
Przechodząc na emeryturę, poza lipidogramem oraz morfologią, warto zrobić również inne badania, w tym badanie okulistyczne, badanie słuchu oraz pamiętać o regularnych przeglądach stomatologicznych.
Aby zachować zdrowie, nie możemy zapominać o zbilansowanej diecie bogatej w owoce i warzywa, utrzymaniu zdrowej wagi, wystarczającej ilości snu, a także odpowiedniej dawce aktywności fizycznej.