Dostała wybór: może zachować głowę, ale musi przejść na katolicyzm. Odmówiła

1 tydzień temu 11
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Jane Grey miała 16 lat, gdy zmuszono ją do małżeństwa i włożono na głowę koronę Anglii. Panowała dziewięć dni. Jej następczyni, Krwawa Mary, dała jej wybór: może zachować głowę, ale musi przejść na katolicyzm. Odmówiła.

O poranku w dniu egzekucji szacowne matrony sprawdziły, czy Jane Grey, aby nie jest w ciąży — gdyby była, dostałaby odroczenie. Nie była.

Najpierw stracony został jej mąż, Guildford. Jane obserwowała z okna, jak prowadzą go na szafot, a potem wynoszą jego bezgłowe ciało. "Och, Guildfordzie, Guildfrodzie", miała krzyknąć.

Jej kolej przyszła w południe. Ubrana w skromną czarną suknię — jako pobożna protestantka nie nosiła innych kolorów — Jane weszła na szafot. "Dobrzy ludzie, przybyłam tu, aby zgodnie z prawem ponieść śmierć" – rozpoczęła, Przyznała, że jest winna przejęcia tronu i odebrania go prawowitej władczyni, Marii Tudor, ale niewinna w tym, że nigdy tego nie chciała. Zakończyła deklaracją, że umiera jako prawdziwa chrześcijanka.

Kat zapytał, czy mu wybaczy. Jane potwierdziła. I poprosiła o szybką śmierć.

Zdjęła czepek i wierzchnią suknię i sama zawiązała opaskę na oczach. I dopiero wtedy, gdy po omacku szukała dłońmi pieńka, straciła swój olimpijski spokój. "Gdzie on jest? Co mam robić?", pytała w panice.

Pomógł jej jeden z widzów. Jane położyła głowę na pieńku. Topór świsnął. Wystarczył jeden cios.

Kat, zgodnie z tradycją, podniósł leżącą na ziemi głowę i pokazał publice. — Oto głowa zdrajczyni! — powiedział.

Lady Jane Grey, pierwsza królowa Anglii, miała 17 lat.

A więcej o Lady Jane w podcaście "Historia kobiet"

Katarzyna Wężyk jest publicystką "Newsweeka", podcasterką, autorką nagrodzonej dwoma Grand Pressami książki "Aborcja jest" oraz nominowanej do nagrody Gryfia "Kanada. Ulubiony kraj świata".

Absolwentka politologii i podyplomowej amerykanistyki, stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej i wiedeńskiego Institut für die Wissenschaften vom Menschen. Pracowała w Panoramie TVP, portalu Tvn24.pl i "Gazecie Wyborczej". Współprowadziła format "Herstorie". W Onet Audio prowadzi podcast "Historia kobiet".

Przeczytaj źródło