Darmowe sanatoria dla seniorów 75+? Specjaliści apelują o zmiany

1 tydzień temu 13
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
TYLKO U NAS

2025-06-30 09:00

publikacja
2025-06-30 09:00

Darmowe turnusy sanatoryjne dla osób w wieku 75+, możliwość leczenia z opiekunem, a także nowe formy wsparcia medycznego i cyfrowego – to propozycje, które mają zrewolucjonizować dostęp do uzdrowisk dla seniorów. Na razie brak jednak zgody ze strony Ministerstwa Zdrowia.

Darmowe sanatoria dla seniorów 75+? Specjaliści apelują o zmiany
Darmowe sanatoria dla seniorów 75+? Specjaliści apelują o zmiany
fot. CCat82 / / Shutterstock

Parlamentarny Zespół na rzecz wspierania rozwoju uzdrowisk i gmin uzdrowiskowych proponuje wprowadzenie dla seniorów 75+ preferencyjnych warunków korzystania ze świadczeń uzdrowiskowych w rodzaju „leczenie sanatoryjne – rehabilitacja przewlekła”. Jak podaje "Fakt" minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiada zaangażowanie w promocję zmian w leczeniu uzdrowiskowym osób starszych. Pomysły, przedstawione podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Uzdrowisk, obejmują m.in. bezpłatne pobyty, mniej intensywne programy zabiegowe i większą dostępność dla osób niesamodzielnych.

"Nie należy skracać leczenia uzdrowiskowego"

"Leczenie uzdrowiskowe stanowi formę terapii bodźcowej, o której skuteczności dużej mierze zależy czas trwania i reaktywność pacjenta. W korzystną III (trofotropową) fazę leczenia pacjenci wchodzą zazwyczaj dopiero w 3 tygodniu leczenia. W związku z powyższym nie należy skracać leczenia uzdrowiskowego poniżej minimalnego okresu 21 dni. W przeciwnym wypadku spowoduje się radykalne pogorszenie efektów leczenia, ponieważ u większość pacjentów nie uzyska się III fazy leczenia, która stanowi cel działań terapeutycznych. U pacjentów w wieku starczym uzyskanie zamierzonych reakcji terapeutycznej może wymagać dłuższego czasu, co wymaga uelastycznienia aktualnie obowiązującego systemu i stworzenie możliwości leczenia trwającego 28 dni w tej grupie chorych" - czytamy w stanowisku Zespołu ds. Uzdrowisk.

– Moja rola będzie wspierająca i lobbystyczna – zadeklarowała minister. Dodała, że zamierza zorganizować spotkanie międzyresortowe z udziałem przedstawicieli ministerstw zdrowia, cyfryzacji i rodziny, by przedyskutować realne możliwości wdrożenia reform. W dokumencie opracowanym przez zespół wskazano cztery kluczowe zmiany w sanatoriach:

  • Bezpłatne turnusy dla seniorów 75+ – obecnie NFZ pokrywa jedynie koszty zabiegów. Zakwaterowanie i wyżywienie (ok. 800–1000 zł za 3 tygodnie) leży po stronie pacjenta. Proponowana zmiana miałaby znieść te opłaty.
  • Mniej intensywny program zabiegów – obecnie obowiązuje model 3 zabiegów dziennie przez 21 dni. Krajowa konsultant ds. balneologii dr Aleksandra Sędziak w rozmowie z "Faktem" wskazuje, że dla wielu starszych pacjentów jest to zbyt obciążające.
  • Możliwość leczenia osób niesamodzielnych – projekt zakłada możliwość wyjazdu z opiekunem. Dziś osoby z ograniczoną samodzielnością często nie kwalifikują się do leczenia sanatoryjnego.
  • Dzienna opieka sanatoryjna – nowe placówki miałyby oferować seniorom dzienne zabiegi, posiłki, zajęcia terapeutyczne i integracyjne, bez konieczności noclegu.

Dodatkowe propozycje obejmują zajęcia z obsługi Internetowego Konta Pacjenta oraz wprowadzenie „porady geriatrycznej”, czyli specjalistycznej oceny zdrowia seniora, określającej indywidualne potrzeby i zalecenia zdrowotne.

Co na to Ministerstwo Zdrowia?

Choć propozycje spotykają się z pozytywnym odbiorem środowiska senioralnego, na razie brak zgody resortu zdrowia na ich wdrożenie. Prace koncepcyjne trwają od początku obecnej kadencji Sejmu, ale nie przełożyły się jeszcze na decyzje legislacyjne. Minister Okła-Drewnowicz podkreśla, że same uzdrowiska podlegają Ministerstwu Zdrowia. Jej zadaniem będzie więc przede wszystkim lobbowanie za zmianami i budowanie porozumienia między resortami.

Oprac. DF

Źródło:

Twórz szkolenia, które działają – sprawdź nasz bezpłatny kurs online!

Twórz szkolenia, które działają – sprawdź nasz bezpłatny kurs online!

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło