Czy okolice intymne trzeba myć codziennie? Ginekolożka: przyjmijmy jedną zasadę

1 dzień temu 4
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Skrajności to nic dobrego

Higiena miejsc intymnych to nie tylko kwestia komfortu i wizerunku, który tworzymy. Choć dobre samopoczucie, jakie daje czystość i świeżość, a przede wszystkim zapach, jaki wydzielamy, jest bardzo ważne, istotniejszy jest wpływ higieny (a właściwie jej braku) na nasze zdrowie. A to jest konkretne, choć nie takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego?

Przede wszystkim z powodu skrajności, w które lubimy popadać. Okazuje się bowiem, że nie tylko zbyt rzadka, ale też zbyt częsta higiena miejsc intymnych może nam szkodzić. Wszystko przez delikatną mikroflorę tych okolic, która jest bardzo podatna na zaburzenia, a konsekwencją tego są stany zapalne i nieprzyjemne dolegliwości związane z infekcjami.

Co jednak oznacza "zbyt rzadka" i "zbyt częsta" higiena? Co ile należy myć okolice intymne, by utrzymać je w czystości i zdrowiu, a jednocześnie nie przesadzić w drugą stronę? Wiele zależy od stylu życia, który prowadzimy, indywidualnych potrzeb ciała, ale także pogody/pory roku.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jeżeli uprawiamy sport lub jesteśmy aktywne fizyczne, pocimy się więcej niż zwykle, mycie okolic intymnych więcej niż raz dziennie jest wskazane. Większą wagę do higieny powinniśmy też przywiązywać podczas menstruacji, gdy utrzymanie miejsc intymnych w czystości jest szczególnie ważne w kontekście profilaktyki infekcji. Wreszcie znaczenie ma temperatura za oknem. W upalne dni dyskomfort odczujemy zdecydowanie szybciej, niż w chłodniejsze — podmywanie się nawet dwa lub trzy razy dziennie nie będzie więc niczym nienaturalnym.

Ginekolożka o higienie intymnej: w kosmetykach szukajmy tej substancji

Lek. Barbara Karyta, ginekolożka z Intima Clinic, przyznaje, że pytanie o to, jak często myć okolice intymne, w swoim gabinecie słyszy bardzo często. Jej odpowiedź jest zawsze taka sama.

— Przyjmijmy zasadę, że miejsca intymne powinny pozostać czyste i odpowiednio nawilżone — wskazuje.

Czy oznacza to, że kobiety powinny myć się codziennie?

— Jak najbardziej tak — potwierdza lekarka. — Wybierajmy jednak kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej i delikatnej. Na co dzień używajmy preparatów o naturalnym składzie i odpowiednim pH, zbliżonym do fizjologicznego pH w pochwie.

W produktach, po które sięgamy, szukajmy kwasu hialuronowego, który doskonale nawilża, pozostawiając swego rodzaju warstwę ochronną. Przy myciu wykonujmy ruchy od przodu w tył, nigdy na odwrót, aby uniknąć ryzyka przeniesienia bakterii z okolic odbytu. Po prysznicu wycierajmy się do sucha. Ręczniki, których używamy, powinny być miękkie i zmieniane co około 2-3 dni — radzi lek. Barbara Karyta.

Warto pamiętać, że higiena miejsc intymnych to nie tylko mycie tych okolic, ale także regularne zmienianie bielizny oraz odpowiednie używanie papieru toaletowego (po oddaniu moczu lub kału podcieramy się zawsze w kierunku od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie, by bakterie z odbytu nie przedostały się do pochwy).

Przeczytaj źródło