Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Poznaj swój Indeks Zdrowia. Odpowiedz na te pytania
- Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
Ustawa z 2011 r. i próby obejścia zasad. O co chodzi?
Strona pracowników i strona pracodawców Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy zabrała głos w sprawie prób restrukturyzacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ) za pomocą przepisów ustawy Prawo restrukturyzacyjne.
Jak twierdzą przedstawiciele strony społecznej i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego (RDS), problematyczne jest nadużywanie przepisów ustawy Prawo restrukturyzacyjne przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SPZOZ). Według nich podejmowanie przez SPZOZ takich działań prowadzi do negatywnych konsekwencji oraz może naruszać prawa pracowników i kontrahentów.
Strony zgodnie podkreśliły, że przepisy o restrukturyzacji dotyczą jedynie podmiotów prowadzących działalność na zasadach komercyjnych, a SPZOZ z zasady nie spełniają tych kryteriów.
- Może cię zainteresować: NFZ nakłada kary na szpitale za odmowy przeprowadzenia aborcji. Rzeczniczka: odwołaliśmy się, sprawa jest w toku
Zdaniem przedstawicieli Zespołu problemowego, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r., istnieją legalne sposoby poprawy sytuacji finansowej SPZOZ. Pomimo to podejmowane są próby stosowania do tych podmiotów prawa restrukturyzacyjnego, które przewidziane jest dla przedsiębiorców posiadających zdolność upadłościową. Władze publiczne, jak podkreślają członkowie Zespołu, nie powinny wprowadzać rozwiązań dopuszczających brak pełnej zapłaty za pracę lub dostarczone usługi.
— Jeżeli ośrodki prowadzone w tej formie będą chciały korzystać z prawa restrukturyzacyjnego, oznacza to rozległe konsekwencje. Po pierwsze, istnieje ryzyko wypowiedzenia umów przez dostawców. Po drugie, dostawy towarów i usług będą dla takich ośrodków droższe. Po trzecie, brak płatności dla dostawców doprowadzi do upadku wielu przedsiębiorców, spośród których znakomita większość to polscy przedsiębiorcy — ostrzega Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPilny apel do rządu i RDS
Zespół problemowy ds. polityki gospodarczej i rynku pracy RDS zwrócił się do Rady Ministrów o wpisanie SPZOZ na listę podmiotów wyłączonych z zakresu ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Wzywa także Ministerstwo Zdrowia do rozpoczęcia dialogu z partnerami społecznymi w celu rozpowszechnienia świadomości o negatywnych skutkach stosowania restrukturyzacyjnych regulacji w SPZOZ.
Projekt uchwały dotyczący zmian prawnych jest planowany na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego, które odbędzie się 30 czerwca br. W trakcie posiedzenia zostaną poruszone kluczowe zagadnienia związane z ochroną dostawców, pracowników oraz stabilnością instytucji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.