Co dalej z podatkiem Belki? Minister finansów składa deklarację

1 tydzień temu 18
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

- Jeżeli chodzi o podatek od zysków kapitałowych to finalizujemy prace w Ministerstwie Finansów. Zależy nam na tym, żeby to była propozycja uwzględniająca inne rozwiązania, które funkcjonują w tej chwili w Unii Europejskiej i aby była przede wszystkim nakierowana na tworzenie mechanizmów dla wzrostu gospodarczego, aby inwestycji w Polsce było znacznie więcej - powiedział Domański.

Myślę, że już w najbliższych dniach można spodziewać się komunikatu ze strony Ministerstwa Finansów - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wywiad z Leszkiem Stypułkowskim - członkiem zarządu BGK

Zmiany podatku od zysków kapitałowych znajdowały się w tzw. "100 konkretach", czyli programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej. Później resort finansów wielokrotnie zapowiadał, że pracuje nad zmianami w tym zakresie.

Podatek Belki. Ile wynosi?

Podatek Belki został wprowadzony w 2002 roku. Swoją nazwę zawdzięcza Markowi Belce - ówczesnemu ministrowi finansów, późniejszemu premierowi i prezesowi NBP.

Stawka podatku wynosi 19 proc. Sposób poboru i rozliczenia podatku uzależniony jest od tego, od czego jest on pobierany. I tak w przypadku zysku z lokat podatek naliczany jest od wypłacanych przez bank odsetek. Przy czym sam bank wylicza wartość należnego podatku, pobiera je z należnych klientom odsetek i odprowadza na konta urzędu skarbowego. A więc bank jest płatnikiem.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zysku z detalicznych obligacji skarbowych. W tym przypadku to sam resort finansów potrąca należny podatek z odsetek, które wypłaca posiadaczom papierów skarbowych. Funkcję płatnika podatku pełni samo Ministerstwo Finansów.

Przeczytaj źródło