Amerykańskie superbombowce opuściły USA. Tylko te maszyny mogą zniszczyć irańskie bazy

2 tygodni temu 15
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-06-21 19:00

publikacja
2025-06-21 19:00

Amerykańskie bombowce strategiczne B-2, samoloty zdolne zniszczyć podziemny obiekt nuklearny Fordo w Iranie, opuściły USA - przekazał w sobotę izraelski dziennik "Harec".

Amerykańskie superbombowce opuściły USA. Tylko te maszyny mogą zniszczyć irańskie bazy
Amerykańskie superbombowce opuściły USA. Tylko te maszyny mogą zniszczyć irańskie bazy
/ Northrop Grumman/U.S. Air Force

Dwa do czterech bombowców B-2, które są zdolne przenosić bomby, mogące według szacunków Izraela zniszczyć ufortyfikowany irański ośrodek nuklearny Fordo, wystartowały w sobotni poranek z bazy lotniczej Whiteman w stanie Missouri - podał izraelski dziennik, powołując się na dane śledzące ruch powietrzny.

Samoloty, którym towarzyszą cztery tankowce, kierują się na zachód w stronę bazy morskiej Guam na Oceanie Spokojnym - dodano. Nie jest jasne, czy mają kontynuować lot do bazy wsparcia morskiego w Diego Garcia, która znajduje się ok. 3,7 tys. km od Iranu - zaznaczyły media.

W październiku ubiegłego roku przybyły bezpośrednio z USA bombowiec B-2 przeprowadził ataki w Jemenie.

Kilka miesięcy temu Stany Zjednoczone przerzuciły około sześciu bombowców B-2 do bazy Diego Garcia. Ich celem było odstraszanie Iranu i Jemenu. Samoloty te nie brały jednak dotąd udziału w amerykańskich atakach w Jemenie - przypomniał "Harec". 

Izrael w "płytszych" bazach daje radę sam 

Irańskie media poinformowały w sobotę o "silnych eksplozjach" w południowo-zachodniej części kraju. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła tego dnia zniszczenie przez Izrael fabryki produkującej wirówki do wzbogacania uranu w Isfahanie.

Eksplozje wstrząsnęły miastem Ahwaz, stolicą prowincji Chuzestan, znajdującej się na granicy Iranu z Irakiem. Region jest wiodącym producentem ropy w Iranie. Armia poinformowała, że celem izraelskich ataków była "infrastruktura wojskowa".

MAEA potwierdziła wydany wcześniej przez stronę izraelską komunikat o zniszczeniu fabryki produkującej wirówki do wzbogacania uranu w Isfahanie. Był to trzeci taki obiekt zniszczony na terenie Iranu od rozpoczętych 13 czerwca ataków Izraela.

"Dobrze znamy ten obiekt. Nie było w nim żadnego materiału jądrowego, a zatem atak na niego nie będzie miał żadnych skutków radiologicznych" – stwierdził dyrektor MAEA Rafael Grossi.

Irański minister zdrowia Mohammad-Reza Zafarghandi oświadczył w sobotę, że w trwającej kampanii Izraela uderzono już w trzy szpitale, a w atakach zginęło dwoje lekarzy. Uszkodzono również siedem karetek, a 14 pracowników pogotowia zostało rannych - powiedział Jafar Miadfar, szef irańskiej Organizacji Służb Ratownictwa Medycznego.

Ministerstwo zdrowia Iranu podało wcześniej tego dnia, że od 13 czerwca w kraju zginęło 430 osób zginęło, a 3500 zostało rannych. Według organizacji obrońców praw człowieka Human Rights Activists in Iran (HRAI), w atakach Izraela śmierć poniosło do piątku co najmniej 657 osób, a ponad 2 tys. zostały ranne. Spośród ofiar śmiertelnych 263 osoby to cywile, a 164 - przedstawiciele służb bezpieczeństwa. 

jbw/ zm/

Najlepsze konta firmowe dla nowych przedsiębiorców z dodatkowymi funkcjami – czerwiec 2025

Najlepsze konta firmowe dla nowych przedsiębiorców z dodatkowymi funkcjami – czerwiec 2025

Powiązane: Stany Zjednoczone/USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło