Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Witajcie na Bankier.pl! Zbliżają się wakacje, a z nimi tradycyjnie pojawia się pytanie: w co inwestować w nadchodzących miesiącach? Specjalnie dla Was zebraliśmy prognozy rynkowe od 11 czołowych ekspertów i znanych postaci polskiego rynku finansowego, którzy podzielili się swoimi wizjami na lipiec i sierpień w ramach portfela gwiazd Bankier.pl.


Pamiętajcie, że są to indywidualne spojrzenia i przewidywania, a nie rekomendacje inwestycyjne, mające na celu inspirowanie i poszerzanie perspektyw. Nasi eksperci, wśród nich prezesi, menadżerowie z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym i na rynkach kapitałowych, analitycy, ekonomista, a także twórcy uznanych portali inwestycyjnych i autorzy książek, przedstawiają swoje uzasadnienia dla wybranych aktywów.
W ich prognozach znajdziecie szerokie spektrum propozycji, obejmujących zarówno akcje poszczególnych spółek, jak i szersze indeksy rynkowe, obligacje Skarbu Państwa, a także rynki kryptowalut czy metali szlachetnych. Niektórzy z nich podtrzymują swoje wcześniejsze przewidywania, inni modyfikują je w oparciu o bieżącą sytuację rynkową. Przekonajcie się, jakie czynniki – od sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej, przez dane fundamentalne spółek, po oczekiwane zdarzenia branżowe – kształtują ich wakacyjne typy. Zapraszamy do lektury!
Postaw pierwsze kroki ku bezpiecznym inwestycjom — przeczytaj nasz poradnik o Obligacjach Skarbowych!Przypomnijmy: w ubiegłym roku na Bankier.pl ruszyliśmy z nową, edukacyjną inicjatywą: Portfelem Gwiazd. Wybrane i zaproszone grono znanych w świecie gospodarczym osób na początku każdego miesiąca wybiera i typuje „najlepszą” ich zdaniem klasę aktywów, na najbliższe 30 dni.
Z założenia aktywo może być ogólne (np. lokata, gotówka, złoto, indeks giełdowy, waluta, surowce,…) lub bardziej precyzyjne (jak na przykład konkretny fundusz inwestycyjny/ETF, obligacja, czy giełdowa spółka). Może też być utrzymywane w kolejnych miesiącach.
Wskazaniom osób typujących powinien towarzyszyć krótki, zwięzły opis/uzasadnienie wyboru.
Co ważne! Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacja. Aktywa mogą, ale nie muszą być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu.
Szczegółowe prognozy z uzasadnieniem:
Sebastian Buczek, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Quercus TFI
Prognoza (podtrzymana): akcje spółki Scope Fluidics
Jarosław Fuchs, od ponad trzech dekad menadżer w sektorze bankowym, b. wiceprezes Banku Pekao
Prognoza: kryptowaluty: ETH 20%, BTC 40% oraz XRP 40% portfela
„Tym razem lekka korekta na portfelu, dodaje ETH, ponieważ jest liderem innowacji w przestrzeni krypto. Nadal jest kluczowym graczem, zwłaszcza po aktualizacjach sieciowych, które obniżyły koszty transakcji. Oczekiwane zatwierdzenia ETF-ów na ETH mogą zwiększyć dostępność dla inwestorów instytucjonalnych. Prognozy mówią o minimalnej cenie $3000 w 2025 roku, ale też potencjałem wzrostu nawet do $6000. Pozostaję oczywiście przy BTC, który utrzymuje swoją dominującą pozycję na rynku. Banki centralne zaczynają dywersyfikować rezerwy i ograniczać ekspozycję na dolara. Oprócz złota, które staje się naturalnym beneficjentem tej sytuacji na horyzoncie pojawia się alternatywa w postaci BTC, który może stać się nowym „cyfrowym złotem”. Jego niezależność i ograniczona podaż czynią go atrakcyjnym aktywem w świecie pełnym niepewności i słabnącego zaufania do tradycyjnych walut. No i na koniec XRP gdzie ostatni wzrost ceny można postrzegać, jako bezpośrednią odpowiedź rynku na pozytywne sygnały płynące z zarządu spółki. Zdecydowanym impulsem wzrostowym okazało się ogłoszenie przez Ripple zakończenia długoletniego sporu prawnego z SEC. Firma poinformowała o wycofaniu swojego odwołania, jednocześnie oczekując, że druga strona zrobi to samo. Ostateczna kara finansowa została ustalona na $125 milionów, co stanowi ułamek pierwotnie żądanej kwoty dwóch miliardów. Ripple określiło to, jako strategiczne zwycięstwo, które umożliwi skupienie się na wdrażaniu XRP w globalnych płatnościach transgranicznych i zdecentralizowanych finansach.”
Sobiesław Kozłowski, specjalista od analizy technicznej i fundamentalnej, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities
Prognoza: akcje Mobruk
Negatywne informacje w znacznym stopniu są już w cenie akcji. Widzę potencjał do poprawy wyników w II półroczu tego roku.
Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk Xelion
Prognoza (podtrzymana): 40% Hang Seng Tech (HSTECH), 30% WIG20, 30% roczne obligacje Skarbu Państwa
Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Prognoza: ETFSP500 (notowany na GPW) – 50%, akcje Text – 50%
Nie widzę powodów, żeby hossa w USA miała nie być kontynuowana, ponadto umocnienie PLN (i ogólnie walut europejskich) w stosunku do USD już jest za duże i należy się tu solidna korekta. To też pomoże wycenie tego ETF-a. W przypadku spółki Text: tu gram na przełamanie trendu spadkowego. Liczę na dobre wyniki za ostatni kwartał (ileż można mieć gorsze wyniki r/r, czas już na zmianę tego trendu). Notowaniom Textu będzie też pomagała zapowiedziana dywidenda w wysokości 6,06 zł na akcję, co dzisiaj daje już ponad 10% stopę dywidendy.
Tomasz Prusek, publicysta ekonomiczny, pisarz z 30-letnim doświadczeniem rynkowym
Prognoza: złoto (25 proc.), srebro (25 proc.), platyna (25 proc.) i pallad (25 proc.)
Czerwiec był miesiącem ogromnego rozczarowania złotem i dostarczył argumentów, że złota hossa - przynajmniej chwilowo - ma się ku końcowi. Kurs nie potrafi jednak pokonać poziomu 3500 USD nominalnie odpowiadającemu realnie szczytowi notowań złota z zeszłego wieku. Zgodnie ze starą giełdową zasadą: "Jeśli żadna dobra wiadomość nie podbija kursu, to każda zła go zdołuje".Słabość notowań złota w obliczu tak poważnego konfliktu na Bliskim Wschodzie z zaangażowaniem USA wskazuje, że czynniki ryzyka geopolitycznego wyczerpały się jako paliwo dla tego cennego kruszcu.
Ale... Metale szlachetne i surowce kwotowane w dolarach są bardzo wrażliwe na zmiany kursu amerykańskiej waluty, więc dalsze dołowanie dolara stanowi dla złota i innych aktywów tej klasy dobrą wiadomość. Słaby dolar jest na rękę USA, bo wspiera amerykański eksport i zyski korporacji, więc jak na razie nie widać na horyzoncie obrońców "zielonego". Jakieś 15 lat temu eurodolar był na poziomie 1,5, co daje poczucie ile "dołek" może jeszcze stracić, jeśli będziemy mieli kolejną wojną walutową made in US (obecnie kurs 1,18).
Dlatego mimo wszystko pozostawienie 25 proc. w złocie może przynieść korzyści. Poza tym mamy przecież także... "złoto dla ubogich", czyli srebro, które dość późno zabrało się za złotem i z grubsza skala wzrostu kursu przez rok jest zaledwie połową złotej hossy - stąd 25 proc. portfela na srebro. Z powodów dolarowych można również postawić na platynę (25 proc.) i pallad (25 proc.). Podsumowując: portfel wakacyjny to w istocie zakład o kurs dolara wsparty dywersyfikacją, ale w obrębie podobnych klas aktywów.
Albert Rokicki, założyciel portalu Longterm.pl, inwestor z 24-letnim doświadczeniem, autor książki "Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk" PWN 2017
Prognoza (podtrzymana): akcje Datawalk
W lipcu i sierpniu stawiam zatem ponownie na Datawalk. Sytuacja zarówno fundamentalna, jak i techniczna spółki się mocno poprawiła w tym roku. Dzięki zaledwie jednej potencjalnej umowie z dużym kontrahentem w modelu abonamentowym "Enterprise" możliwe jest uzyskanie break even i później trwałej rentowności.
Kazimierz Szpak, CFA, członek zarządu Beta Securities Poland
Prognoza (podtrzymana): indeks mWIG40
mWIG40 na wakacje. Tam są najlepsze polskie spółki :)
Ludwik Sobolewski, były prezes GPW i BSE, partner w Qualia Advisor, adwokat, autor książek
Prognoza (podtrzymana): Bitcoin - 50%, złoto – 50%
Katarzyna Szwarc, menedżerka w wielu instytucjach finansowych, była pełnomocniczka ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego w Ministerstwie Finansów
Prognoza (podtrzymana): 4-letnie obligacje SP indeksowane inflacją (COI)
Komitet inwestycyjny Bankier.pl (w składzie Marcin Dziadkowiak, Tomasz Goss-Strzelecki, Krzysztof Kolany, Michał Kubicki, Michał Misiura, Andrzej Stec)
Prognoza: sWIG80 – 70%, akcje KGHM – 30%
Na tegoroczne wakacje wybieramy polskie akcje. Liczymy, że zwłaszcza mniejsze spółki utrzymają trend wzrostowy i w drugim półroczu sWIG80 wyśrubuje historyczne rekordy. Do giełdowych „maluchów” (z wagą 70% w portfelu) dobieramy KGHM (z wagą 30%) – jednego z maruderów WIG-u 20. Liczymy, że miedziowy kombinat nadrobi zaległości względem rynku, korzystając z rosnących notowań miedzi i srebra napędzanych oczekiwaniami na ożywienie w globalnym przemyśle.